Almanların Müslüman Düşmanlığı

Almanların Müslüman Düşmanlığı

PAYLAŞ

İslam düşmanlığı, Alman emniyetinde geçen yıldan beri ayrı bir suç başlığı olarak kayıt altına alınıyor. Resmi rakamlara göre Almanya’da 2017’de camileri hedef alan 49 saldırı düzenlendi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, İslam düşmanlığını Ocak 2017’den beri siyasi motifli nefret suçları arasında ayrı bir kategori olarak görüyor. Bu kararın alınmasının başlıca nedeni ise Almanya’da 2015 yılının ortasından 2016 yılının ortasına kadar camileri hedef alan kayıtlı 73 saldırı gerçekleşmesiydi.

Bu saldırıların ardından 2016 yılının sonunda Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya’da İslam karşıtı suçların artıp artmadığını tam olarak öğrenmek istediklerini açıklamıştı.

Çünkü son birkaç yıl içinde Suriyeli, Iraklı, Orta Asyalı ve Kuzey Afrikalı iç savaş mültecilerinin kitlesel göçü, İslam karşıtı PEGIDA (Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatanperver Avrupalılar) hareketinin doğmasına ve popülerleşmesine, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin yükselmesine ve Alman toplumunun geniş bir kesiminde İslam karşıtı görüşlerin körüklenmesine neden oldu.

Alman İçişleri Bakanlığı’nın nefret suçlarıyla ilgili son rakamları ise Mayıs ayında açıklanması bekleniyordu. Ancak geçen hafta Alman basınında, Sol Partili milletvekili Ulla Jelpke’nin federal hükümete verdiği soru önergesinde yer alan rakamlara ilişkin haberler çıktı.

Buna göre 2017 yılında şu ana kadar camileri hedef alan 49 saldırı düzenlenirken, toplamda İslam düşmanı motifli 950 suç işlendi. Bu olaylar, 33 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı.

VERİ TOPLAMANIN ZORLUĞU 

Aşağı Saksonya Kriminoloji Araştırmaları Enstitüsü’nün eski direktörü Christian Pfeiffer de bu kapsamda en güvenilir verilerin en erken 2019 ya da 2020 yılından itibaren hazır olabileceğini söylüyor.

İslam düşmanlığı kategorisinin eklenmesinin önemli bir adım olduğunun aşikar olduğunu söyleyen Pfeiffer, bu şekilde İslam düşmanı suçlarla gelecekte daha iyi mücadele edilebileceğine dikkat çekiyor.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK