Güney Kore’den Kim ve Trump Buluşmasına Dair Açıklama

Güney Kore’den Kim ve Trump Buluşmasına Dair Açıklama

PAYLAŞ

KİM GÖRÜŞMEYE SADIK

Güney Kore Devlet başkanı Moon Jae-in’den Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Trump’un buluşması ile ilgili açıklama geldi.Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae’nin Kuzey Kore liderinin görüşmeye sadık olduğunu söyledi.Moon Jae yaptığı açıklamadı “Kore Yarımadası’nın tamamen nükleerden arındırılmasına” sadık olduğunu söyledi.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim ile dün Panmunjom’da bir araya gelen Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede Kim’in nükleerden arınma taahhütünü teyit ettiğini belirtti.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, görüşmenin Kuzey Kore liderinin talebiyle yapıldığını, Kim’in ayrıca başarılı bir Kuzey Kore-ABD zirvesi için işbirliği yapmaya istekli olduğunu dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump da Kuzey Kore lideriyle potansiyel bir zirve için müzakerelerin “çok iyi gittiğini” dile getirdi.

Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada, hala 12 Haziran’daki Singapur zirvesi üzerinde düşündüklerini ifade ederek, “çok fazla iyi niyetin” bulunduğu ve Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılmasının “harika bir şey” olacağı değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı ayrıca Moon ile Kim arasındaki görüşmelerin “çok iyi gittiğini” kaydetti.

Moon Jae-in ve Kim Jong-un daha önce de 27 Nisan’da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü’nde bir araya gelmişti.

İki ülke liderleri, zirve sonunda yayımladıkları ortak açıklamada, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK