İsrail Gazze’de Yine Can Aldı

İsrail Gazze’de Yine Can Aldı

PAYLAŞ

Yıllardan bu yana İsrail Filistin’de Filistinli Müslümanlara orantısız güç kullanıyordu.İsrail son zamanların yaşandığı en büyük gösterilerde pazılı bozmadı ve orantısız güç kullanmaya devam etti.

Gazze’de yaşanan bu büyük gösteride 15 Filistin’li feci şekilde can vererek yaşamlarını yitirdiler.Ve bu durumda Dışişleri Bakanlığın’dan İsrail’in orantısız güç kullanmasına kınama geldi.

Filistin Toprak Günü’nde Gazze Şeridi’nde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 15’e yükseldi.

Kudra ayrıca aralarında gazdan etkilenenlerin de bulunduğu yaklaşık 500 kişinin yaralandığını ifade etti.

ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

15 Filistinlinin İsrail askerlerince şehit edilmesi nedeniyle Filistin’de ulusal yas ilan edildi

BAKANLIKTAN KINAMA

Olaya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “İsrail’in Gazze’de orantısız güç kullanımını kınıyoruz. Uluslararası toplum sorumluluğunu yerine getirmeli” dedi.

“BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ” 

İsrail’in 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından yaşanan olayların anıldığı “Toprak Günü”nde, Filistinli grupların günler öncesinden yaptığı “Büyük Dönüş Yürüyüşü” çağrısına katılmak için halk sabah saatlerinden itibaren sınıra akın etmişti.

Filistin bayrakları taşıyan çok sayıda kişi, 1948’de topraklarından göçe zorlanan Filistinlilerin dönüş hakkını savunmak ve İsrail’i protesto etmek için sınırdaki 6 noktada toplanmak üzere Gazze’nin kuzey, güney ve orta kesimlerindeki bölgelerinden sınıra doğru yürüyüşe geçmişti.

Filistinli taraflar yürüyüşün “barışçıl” olacağını vurgularken, İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot Filistinlilerin yürüyüş sırasında İsrail altyapılarına saldırması durumunda orduya gerçek mermi kullanma izni vereceğini belirtmişti.

Eisenkot, yürüyüş nedeniyle bariyerlerin güçlendirileceğini ve İsrail topraklarına sızma girişimlerini engellemek için takviye birlikler konuşlandırılacağını kaydetmişti.

Ayrıca İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada yürüyüşle eş zamanlı Gazze-İsrail sınırının kapalı askeri bölge ilan edildiği duyurulmuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK