İşte Meksika Devlet Başkanının İlk İcraati

İşte Meksika Devlet Başkanının İlk İcraati

PAYLAŞ

Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador maaşını yarı yarıya indirdi. Halk arasında adının baş harflerinden yola çıkılarak “AMLO” olarak bilinen Obrador Başkanlık Sarayı’nı kullanmayacağını ilan etti. Solcu başkan yakın koruma da istemiyor. Muhalifleri tarafından Venezuela’nın eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’e benzetilse de, Uruguay’ın eski Devlet Başkanı Jose Mujica’yı hatırlatıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin güney komşusu Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador oldu.

Solcu, popülist, ulusalcı olarak nitelenen Obrador muhalifleri tarafından Venezuela’nın eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’e benzetiliyor.

“Chavez” benzetmesine karşı çıkan ve değiştiğini söyleyen Obrador pazar günü Meksika’da devlet başkanı seçildi.

Obrador’un dört günlük performansı Uruguay’in eski Devlet Başkanı Jose Mujica’yi hatırlatıyor. Eski bir “Vosvos”a binen, köy evinde oturan Mujica kadar olmasa da Obrador’da bazı başkanlık ayrıcalıklarından vazgeçti.

Meksika’nin yeni Devlet Başkanı Obrador, selefi Pena Nieto’nun aldığı maaşın yarısını talep etti. Obrador Başkanlık Sarayı’nda da oturmayacağını ilan etti.

64 yaşındaki siyasetçi son olarak yakın koruma istemediğini açıkladı. “Halk beni korur” diyen Obrador adalet için savaşan birinin korkacak bir şeyi olmadığını söyledi.

Obrador 13 yıl boyunca başkent Mexico City’nin belediye başkanlığı görevini yürüttü. Halkla yakın ilişkiler kuran popüler siyasetçi, uyuşturucu mafyasının kaleleri olarak bilinen mahalleri bile sık sık ziyaret etti.

Obrador daha önce de başkanlığa adaylığını koymuş ancak kılpayı kaçırmıştı. Bu kez yolsuzluktan ve şiddetten usanan halkın desteğini arkasına alarak başkan seçildi. Üstelik en yakın rakibine 30 puan fark attı.

Kampanya sloganı “Barış ve Sevgi” olan Obrador halka, eşitlik, gelir ve refah artışı vaat etti. Yolsuzluk ve şiddetle etkili mücadele sözü verdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK