Kosova’nın En Gözde Şehri Prizren

Kosova’nın En Gözde Şehri Prizren

PAYLAŞ

Balkanların ve Kosova’nın en güzel şehirlerinden Prizren, “müze şehri” ya da “açık hava müzesi” olarak da adlandırılıyor.

Kosova gezi rehberi, Kosova gezilecek yerler, Prizren gezilecek yerler, Prizren gezi rehberi
Kosova’nın güneybatısında bulunan Prizren şehri, farklı medeniyet ve dinlerin kültürel değerlerini yansıtan ender Balkan şehirleri arasında yer alıyor.

Balkanların ve Kosova’nın en güzel şehirlerinden Prizren, “müze şehri” ya da “açık hava müzesi” olarak da adlandırılıyor.

Zengin kültürel ve tarihi eserleri barındıran Prizren’de, çoğu Osmanlı döneminden kalma camiler, köprüler, hamamlar ve çeşmeler yer alıyor.

Prizren Kalesi altındaki Şadırvan Meydanı’nda bulunan Sinan Paşa Camisi, 1615 yılında Osmanlı idaresinde önemli bir mevkiye ve seçkin kişiliğe sahip Sinan Paşa tarafından inşa edildi.

Sinan Paşa Camisi’nin şehir merkezindeki konumu, inşa ediliş şekli, kullanılan malzeme ve zengin iç süslemeleriyle şehrin en karakteristik eserleri arasında listenin başını çekiyor.

Ön kısmında çeşme bulunan kare şeklindeki caminin arka kısmında ise Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) inşa edilen, özellikle yaz aylarında birçok yabancı ve yerli turistin yoğun ilgi gösterdiği bir alan mevcut.

Prizren’in merkezinde bulunan Osmanlı döneminden kalma önemli camilerden biri de Prizren Sancak Beyi Emin Paşa tarafından 1831 yılında inşa edilen Emin Paşa Camisi.

Cami duvarlarında mavi rengin hakim olduğu motifler ve farklı desenli çizimler göze çarpıyor. Caminin bahçesinde ise Emin Paşa’nın kabrinin yanı sıra eski mezarlar bulunuyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK