Kuzey Kore’den Radikal Karar Nükleere Ara Verdi

Kuzey Kore’den Radikal Karar Nükleere Ara Verdi

189
0
PAYLAŞ

KUZEY KORE NÜKLEER TEST VE BALİSTİK FÜZE DENEMELERİNİ DURDURDU

Aylardır Kuzey Kore ve ABD arasında Nükleer silah krizi yaşanıyordu.İki ülke arasında yaşanan sürekli restleşmeden sonra Kuzey Kore radikal sayılabilecek bir karar aldı.Kuzey Kore Nükleer test ve balistik füze denemelerini durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Kuzey Kore resmi Haber Ajansı KCNA yaptığı açıklamada, Kuzey Lore Lideri Kim Jong un’un ülkenin kuzeyindeki bir nükleer tesisi kapatacağını açıkladı.

AMAÇ EKONOMİK BÜYÜMEYİ SÜRDÜRMEK BARIŞI SAĞLAMAK

Kararın ekonomik büyümeyi sürdürmek ve Kore yarımadasında barışı sağlamak için verildiği belirtildi. Alınan kararın Kim jong un’un ABD Başkanı Donald Trump ile gelecek ay ya da haziranda yapılması planlanan görüşmeden önce alınması ise dikkatlerden kaçmadı.

TRUMP:GÖRÜŞME VERİMLİ GEÇMEZSE MASADAN KALKARIM

Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “görüşmeler verimli geçmezse gerekirse masadan kalkarım, daha önce ne yapıyorsak onu yapmaya devam ederiz” demişti. Trump, geçen yaz Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerine misilleme olarak askeri adım atabileceği sinyalleri vermiş, nükleer bir savaş çıkmasından endişe edilmişti.

TRUMP: KUZEY KORE VE DÜNYA İÇİN GÜZEL BİR HABER

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore tüm nükleer testleri askıya almayı ve ana tesislerinden birini kapatmayı kabul etti. Bu Kuzey Kore ve dünya için çok güzel bir haber –büyük ilerleme! Yapacağımız zirveyi dört gözle bekliyorum” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK