Merkez Bankasından Faiz Açıklaması Dolar Euroda Son Durum

Merkez Bankasından Faiz Açıklaması Dolar Euroda Son Durum

PAYLAŞ

Erken seçim kararının alınması ile Dolar ve Euroda iniş devam ediyor.Günlerdir Dolar ve Euroda yaşanan yükseliş ile birlikte Erken seçim kararının açıklanması Dolar ve Euroda inişe sebep olmuştu.Bankalararası piyada gün itibari ile Dolar 4.07 TL olurken Euro ise 5 TL’nin altına indi ve 4.9 TL’den işlem gördü.Öte yandan Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.Merkez Bankası politika faizini yüzde 8’de faiz koridorunun alt ve üst bandını sırasıyla yüzde 7.25 ve yüzde 9.25 düzeyinde bıraktı.

Kritik açıklama öncesinde bankalararası piyasada dolar/TL 4,07’nin üzerinde seyrediyor.

Euro/TL 5 liranın altında hareket ediyor.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 4,00 seviyesinin psikolojik destek, 4,10 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Küresel piyasalarda dolar, ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirisinin yüzde 3’ü aşarak 2014 başlarından bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin etkisiyle dün gördüğü dört ayın zirvesine yaklaştı. Dolar endeksi 91.016’ya kadar yükselerek 12 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktıktan sonra geri çekildi. Dolar 90.844’te bulunuyor.

Dolar ABD ile Çin arasındaki dış ticaret politikası kaynaklı gerilimin hafiflemesiyle birlikte yatırımcıların doları destekleyen temel göstergelere, yani ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışa odaklanmasına paralel olarak geçen haftanın son günlerinden bu yana değer kazanıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK