Erken Seçim Önergesi Komisyonda Oy Birliği İle Kabul Edildi

Erken Seçim Önergesi Komisyonda Oy Birliği İle Kabul Edildi

PAYLAŞ

ERKEN SEÇİM ÖNERGESİ KABUL EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Beştepe’de görüşmesinin ardından erken seçim kararı alınmıştı.24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan erken seçim önergesi ise Anayasa Komisyonunda oy birliği ile kabul edildi.

GÖRÜŞMELER 3 SAAT SÜRDÜ

Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop Başkanlığında toplanan komisyon uzun süreli bir çalışma yaptı.Seçim önergelerinin görüşmeleri 3 saat sürdü.

HDP’Lİ VEKİLLER GÖRÜŞMEYE VE OY KULLANMAYA KATILMADI

Görüşmelerin devam ettiği esnada salondan ayrılan HDP’li vekiller oylamayada katılmadı.Erken seçim önergesi Ak Parti,MHP ve CHP’nin oyları ile kabul edildi.Önerge, yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Önergede, 15 Temmuz 2016’da Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması, birçok alanda olduğu gibi siyasette de yeni bir dönemin miladı olduğu ifade edildi.

Milletin darbe gecesi gösterdiği kahramanlığın asla unutulmayacağının vurgulandığı önergede, bu ihanete karşı 29 gün boyunca tutulan demokrasi nöbetlerinin, milletin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesinin bir ifadesi olduğu vurgulandı.

İstanbul Yenikapı’da 7 Ağustos 2016’da yapılan ve milyonlarca vatandaşın katıldığı büyük mitingin ise milletin, kendilerine, siyasetçilere verdiği mesajı çok açık ve net ortaya koyduğu kaydedildi.

Önergede, şu ifadelere yer verildi:

“Nitekim 16 Nisan 2017’de yapılan halkoylamasına giden süreçte milletimizin önümüzde açtığı yol, bu şekilde kesinlik ve kararlılık kazanmıştır. Bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, AB ile ilişkilerimiz, küresel süreçler, Türkiye’nin halk oylamasında verdiği karar doğrultusunda belirsizliklerin aşılarak bir an önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesini zorunlu kılmıştır.

Bu nedenle Türkiye’nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının bir an önce alınarak belirsizliğin ortadan kaldırılmasını gerekli hale getirmiştir. Bilindiği üzere Anayasa’nın geçici 21’inci maddesi uyarınca TBMM’nin, seçimlerin yenilenmesi kararı alması halinde cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili genel seçimi birlikte yapılacaktır. Bu itibarla anayasanın 77’nci, geçici 21’inci ve Milletvekili Seçim Kanunu’nun 8’inci maddesi gereğince seçimlerin yenilenmesi ve TBMM’nin 27’nci Yasama Dönemi Milletvekili Genel Seçimi’nin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılması hususunda TBMM kararı alınması için gereğini arz ve teklif ederiz.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK