Hayati Yazıcı’dan 100 Bin İmza Açıklaması

Hayati Yazıcı’dan 100 Bin İmza Açıklaması

PAYLAŞ

100 BİN İMZA ŞARTINA AÇIKLAMA

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kişinin aday olabilmesi için 100 bin imza toplanması cümlesine açıklık getirdi.Hayati Yazıcı seçmen olması şartını hatırlattı “YSK’ya başvuracaklar. Çünkü onların seçmen olması şartı var. Bir kişi, bir adaya oy verebiliyor.” dedi.

”AYNI ANDA YAPILACAK SEÇİMLERDEN İKİSİNE ADAY OLAMAZ”

“En az 100 bin seçmenin cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurduğu kişileri Yüksek Seçim Kurulu ilan edecek. Seçim kurullarına başvurmak suretiyle kimlikleriyle birlikte kimi aday göstermek isterlerse o konuda beyanda bulunacak. Bu seçimde aday olacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir kişinin aynı gün, aynı anda yapılacak seçimlerden ikisine de aynı anda aday olması söz konusu değil. Yani hem milletvekilliğine, parlamento üyeliğine hem de cumhurbaşkanlığına aday olması söz konusu değil. Bu, işin doğasına da uygun değil. Anayasamıza göre Cumhurbaşkanı seçilen kişinin Meclis üyesi olması halinde üyelikten istifa etmesi zorunlu hale getiriyor.”

Yazıcı, 8-10 maddeden ibaret olan paketin önümüzdeki hafta Mecliste görüşülüp yasalaşmasının sağlanacağını dile getirdi.

Partinin yetkilendirdiği kişilerin Meclise sunulacak paketi önce MHP ile kurdukları Milli İttifak Komisyonunda görüşeceklerini vurgulayan Yazıcı, paketin, son şekli verildikten sonra TBMM’ye sunulacağını aktardı.

100 BİN İMZA DÜZENLEMESİ

Bir gazetecinin seçim pusulalarında nasıl bir yöntem kullanılacağını sorması üzerine Yazıcı, bu konunun henüz netleşmediğini ifade etti.

“Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza düzenlemesinde sorumlu YSK mı olacak?” sorusuna Yazıcı, “YSK’ya başvuracaklar çünkü onların seçmen olması şartı var. Bir kişi, bir adaya oy verebiliyor. Bununla ilgili kontrol ve denetimi de seçim kurulları yapacak. Zannediyorum YSK’nın buna ilişkin bir altyapı yazılımı var. Bu, denetimi sağlayacak. Vatandaşlar il ve ilçe seçim kurullarına başvurmak suretiyle yapacaklar ama daha çok ilçe seçim kurulları. Çünkü seçmen kütükleri orada bulunuyor.” cevabını verdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK