YSK Seçimlere Hangi Partilerin Katılabileceğini Açıkladı

YSK Seçimlere Hangi Partilerin Katılabileceğini Açıkladı

PAYLAŞ

İYİ PARTİ SEÇİME KATILIYOR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan seçimlerde hangi partilerin oy pusulasında yer alacağını açıkladı.Günlerdir tartışılan İyi Parti’nin seçime katılıp katılamayacağı sorusu ise cevap buldu.YSK Meral Akşener’in İyi Parti’sinin 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan seçimlere katılabileceğini açıkladı.

İşte Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçimlere katılabilecek olan partiler;

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)

Büyük Birlik Partisi (BBP)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Demokrat Parti (DP)

Halkların Demokratik Partisi (HDP)

İYİ Parti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)

Saadet Partisi

Vatan Partisi

Toplantı sonrası YSK Başkanı Sadi Güven imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Seçimin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 14. maddesinin 11. fıkrası ile Siyasi Partiler Kanununun, siyasi partilerin seçimlere katılması şartlarını düzenleyen 36. maddesi gereğince illerin en az yarısında teşkilatını kurmuş siyasi partilerin, AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğunun belirlendiği kaydedildi.

MECLİSTE 5 PARTİNİN GURUBU BULUNUYOR

Açıklamada, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin de belirlenmesi gerektiği ve TBMM Başkanlığının bugün gönderdiği yazıda, TBMM grubu bulunan siyasi partilerin, AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti ve MHP olduğunun bildirildiği aktarıldı.

Bunun sonucu olarak, Seçimin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 14. maddesinin 11. fıkrası ile Siyasi Partiler Kanununun 36. maddesinde öngörülen koşulları taşıyan siyasi partilerin, AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğunun tespit ve ilanına karar verildiği ifade edildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK