YSK’ya Cumhurbaşkanlığı İçin Başvurular Başladı

YSK’ya Cumhurbaşkanlığı İçin Başvurular Başladı

PAYLAŞ

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan erken seçimlerde CHP,İYİ PARTİ,SAADET PARTİSİ VE DEMOKRAT PARTİ ittifak konusunda anlaştılar.Son dakika geçen bu haberin ardından ise Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular ise başladı.

İLK BAŞVURU DOĞRU PERİNÇEK’TEN GELDİ

24 Haziran’da yapılacak erken seçimler için Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilk başvuru Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten geldi.Başvuran adaylarda ise 100 bin imza şartı aranacak.

100 bin imza ile oy pusulasında yer almak isteyen adayların, 2 Mayıs Çarşamba günü saat 17’ye kadar Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmaları gerekiyor.

YSK başvuruları inceledikten sonra 3 Mayıs’ta aday olabilecek isimlerin listesini yayımlayacak. 4-9 Mayıs tarihleri arasında da 100 bin imza toplama süreci başlayacak.

Kesin aday listesi ise 13 Mayıs’ta açıklanacak.

100 bin imza ile aday olacak isimlerin, 131 bin lira ödemesi gerekiyor. Adaylar 100 bin imzayı toplayabilirse, bu parayı geri alabilecek. Eğer yeterli imza toplanamazsa ya da adaylıktan çekilme durumu olursa, para iade edilmeyecek.

YSK, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin önemli kararlar da aldı. Adayların alacağı yardım ve bağışlar ile mal bildirimine ilişkin usul ve esaslar genelge ile belirlendi. Siyasi partilerce gösterilecek cumhurbaşkanı adayları 5 Mayıs’a kadar, seçmenler tarafından gösterilecek cumhurbaşkanı adayları da 2 Mayıs’a kadar mal bildiriminde bulunacak

Adaylar sadece nakdi yardım alabilecek. Adaylar 2 bin liraya kadar olan nakdi yardımları makbuz karşılığında ve aynı gün seçim hesabına yatırmak üzere alabilecek.

24 Haziran seçimlerinde 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık kurulacak. Gümrük kapılarında oy verme işlemleri 7 haziran perşembe günü başlayacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK