• DOLAR
  6,7124
  %0,15
 • EURO
  7,3579
  %-0,00
 • ALTIN
  341,81
  %-0,32
 • BIST
  8,3282
  %0,39
CE belgelendirme firmaları

CE belgelendirme firmaları

CE belgelendirme firmaları, Avrupa Birliği içerisinde, ürünlerin güvenlik, sağlık ve emniyet şartlarına uygunluğunu belirten CE logosunu veren firmalardır. Ce belgesi yönetmeliği, 23 Şubat 2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe konulmuştur. Yönetmelik dâhilinde CE işaretinin, hangi koşullarda ürünler üzerine yerleştirileceği, nasıl kullanılacağı ve AT uygunluk beyanları belirtilmiştir. CE belgesi doğruluğu belgenin temin edildiği kurumların web siteleri üzerinden sorgulanabilmektedir. Ayrıca belgenin alındığı kurumları telefonla arayarak da CE belgesi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan sorulardan biri de “CE belgesi TSE belgesi yerine geçer mi?” sorusudur. TSE belgesi ürünlerin Türk Standartları Enstitüsü’nün standartlarına uygunluğunu göstermektedir ve kesinlikle CE belgesi yerine geçmemektedir.

CE belgelendirme firmaları ve ISO belgelendirme firmaları gibi firmalar toplu olarak “Belgelendirme Firmaları” olarak hizmet verirler. CE belgelendirme firmaları ile iletişim kurarak CE belgesi fiyatı 2020 yılı için geçerli olan güncel fiyatları öğrenebilirsiniz. CE belgesi alımlarında fiyatlar ürünlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Alacağınız belge uluslararası alanda geçerli olacaktır. Firmalar tarafından verilen CE belgesi örneği şu şekildedir.

Ayrıca CE belgesi söz konusu olduğunda bir diğer önemli konu da CE modülleridir. CE modülleri, “Uygunluk Değerlendirme Modülleri” olarak adlandırılır ve sekiz ayrı modülden oluşur. Modül A iç üretim kontrolünü, Modül B tip incelemesini, Modül C tipe uygunluk beyanını kapsamaktadır. Modül D üretim kalite güvencesini, Modül E ürün kalite güvencesini ve Modül F ise ürün doğrulamasını içermektedir. Bunların yanı sıra Modül G birim doğrulamasını ve Modül H ise tam kalite güvencesini kapsamaktadır.

CE belgelendirme firmaları 2 ayrı alanda çalışırlar. Bunlar danışman firma tarafından teknik dosyanın hazırlanması (uygunluk beyanı) ve onaylanmış kuruluşun belgelendirilmesini kapsamaktadır.  CE uygunluk beyanı, diğer adıyla AT uygunluk beyanı üretici tarafından piyasaya sürülen ürünlerin kurallara uygunluğunu beyan eden belgedir. Üreticinin ya da temsilcinin adı, adresi; ürünün tanımı, uygun bulunduğu AT yönetmeliği, standartlar ve şartnameler uygunluk beyanında bulunur.  Ayrıca yetkilinin imzası ve unvanı, onaylanmış kurum adı ve numarası, CE sertifika bilgileri de bu belgede beyan edilir. CE belgelendirme firmaları ayrıca periyodik muayene hizmetleri gibi gerekli denetimleri de gerçekleştirmektedirler.

Kaynak: short haircuts

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Nakliyat Şirketi uluslararası evden eve nakliyat