• DOLAR
  5,6519
  % -0,12
 • EURO
  6,2679
  % -0,11
 • ALTIN
  271,7152
  % -0,16
 • BIST
  95.286
  % -0,47
E Devlet Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’ de her işletmenin Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde kaydı bulunmaktadır. Kazanç ve satışların resmi olarak kayıt altına alınmasını ve vergilendirilmesini sağlayan bu resmi sistemde özel ve tüzel kişiliklere ilişkin vergi levhası oluşturulmaktadır. Vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın tüm illerde ve ilçelerde bulunan müdürlükleri aracılığı ile vergi levhasını sorgulayabilme imkanı bulunuyor. Ancak bu kurumlarda yaşanan yoğunluklar, vatandaşların bu işlem için uzun vakitler ayırmak durumunda kalmasına neden oluyor. Aynı zamanda da çok ciddi bir iş yüküne neden oluyor. Bu yüzden günümüzde GİB tarafından e vergi levhası sorgulama hizmeti açılmıştır. Böylelikle tüm işletme sahipleri mevcut vergi levhalarını online ortamda sorgulayabilme şansına sahip olabiliyor.

Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde elektronik ortamda yapılabilen vergi levhası sorgulama işlemi ile en güncel vergi levhasını görüntüleyebilme imkanı bulunuyor. Vatandaşlar günümüzde elektronik ortamda vergi levhasını sorgulama işlemlerini GİB İnternet Vergi Dairesi ve e-Devlet sistemi üzerinden yapabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi sitesi üzerinde vergi levhasını sorgulama işlemleri “T.C. kimlik numarası ile giriş”, “Kullanıcı Girişi” ve “e-Devlet Yöntemi ile Giriş” seçeneklerinden birisini kullanarak, gerçekleştirilebiliyor. Bu giriş yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak, GİB İnternet Vergi Dairesi sistemine giriş yapılabiliyor. Sistem içerisinde yer alan sol menüde bulunan “e-Vergi Levhası” seçeneğine tıklayarak da vergi levhasına ilişkin sorgulama işlemi sadece dakikalar içerisinde tamamlanabiliyor.

E-Devlet Vergi Levhası Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uygulamaları aracılığı ile ilgili sayfaya ulaşılabiliyor. Vatandaşların e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmaları durumunda GİB İnternet Vergi Dairesi sayfasına yönlendirme ile vergi levhalarını görüntüleyebilmeleri mümkündür. E-Devlet sistemine vatandaşlar giriş yaptıktan sonra “e-hizmetler” sayfasında bulunan GİB uygulamalarından birisi olan “vergi levhası sorgulama” seçeneğine giriş yapmalıdır. Buraya giriş yapıldığında e-Devlet sistemi tarafından otomatik olarak GİB İnternet Vergi Dairesi sayfasına yönlendirme gerçekleştirilir. Bu yönlendirmede e-Devlet sistemi kullanıcı girişi yapılmış olduğundan tekrar şifre bilgilerinin girilmesi gibi bir durum olmadan, e devlet vergi levhası sorgulama işlemi ile görüntülenebilmesi mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?