• DOLAR
  5,7486
  %-0,02
 • EURO
  6,3784
  %0,09
 • ALTIN
  273,16
  %0,18
 • BIST
  7,5463
  %0,12
Mobil Sağlık Aracı

Mobil Sağlık Aracı

Mobil sağlık aracı, bünyesindeki cihazlar ile çeşitli sağlık hizmetleri sunan araçtır. Bu tanım, mobil sağlık tarama aracı nedir sorusuna cevap vermektedir. Bu araçlarda, birçok mobil sağlık hizmeti verilmektedir. Tam kan sayımı, idrar tahlili, işitme testi, akciğer grafisi, göz testi ve solunum fonksiyon testi, bu kapsamdadır. Bunlara ek olarak; laboratuvar testleri, bazı aşılar ve fizyolojik testler, mobil sağlık hizmetleri kapsamında verilebilmektedir. Mobil sağlık hizmetleri, firma çalışanlarına, meslek hastalığı gibi durumları engellemek için, işyerlerinde yapılan sağlık taramalarıdır. Ayrıca, çalışanların sağlık durumları, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yasal güvence altına alınmıştır. Bunun yanı sıra; Gezici İSG Hizmetleri Genelgesi de çalışanları güvence altına almaktadır.

Mobil sağlık aracı, gezici İSG aracını da kapsamaktadır. Gezici İSG araçları ise, “Gezici İSG Aracı Yönetmeliği” kapsamında hizmet vermektedir. Bu kapsamda, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi hizmet verebilmektedir. Başka kuruluşlar, gezici İSG aracı hizmeti verememektedir. Fiyat açısından incelendiğinde ise, solunum fonksiyon test aracı aralığının değişkenlik gösterdiği anlaşılmaktadır. Bu değişkenliğin birçok sebebi olmaktadır. Satılık gezici İSG aracı fiyat aralığı, genel olarak, gezici İSG aracının içerisindeki cihazlar doğrultusunda değişmektedir. Ayrıca, aracın yıpranma durumu da bu konuda etkili olabilmektedir. Bu nedenle, gezici İSG aracı satın almak isteyen kişi ve firmalar, araçların donanımını ve fiyatını dikkatli şekilde incelemelidir.

Mobil sağlık aracı, çalışanlarının sağlıklarından sorumlu olan firmalara hizmet veren araç türü olmaktadır. Firma personellerinin işe giriş raporlarının alımı ve rutin kontrolleri, mobil sağlık araçları ile sağlanmaktadır. Çeşitli sağlık cihazları bulunduran gezici İSG araçları, bazı denetimlere de tabii tutulmaktadır. Gezici İSG aracı denetimleri sonucunda ise, bir denetim formu hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu Gezici İSG aracı denetim formu, aracın durumu ile ilgili bilgiler vermektedir. Gezici İSG araçlarına ek olarak, OSGB araçları da satışa sunulabilmektedir. Mobil sağlık aracı, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kapsamında olan araçların satılmasıdır. Satılık OSGB aracı fiyat aralığı, aracın fonksiyonlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, iyi bir değerlendirme yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN