• DOLAR
  5,7425
  %-0,12
 • EURO
  6,3496
  %0,13
 • ALTIN
  270,75
  %-0,42
 • BIST
  105.380
  %1,54
Programa Dilleri ve Kodlama İçin En Önemlileri

Programa Dilleri ve Kodlama İçin En Önemlileri

Çağımızda dünyaya hükmeden şeyin ne olduğunu sorsalar rahatlıkla yazılımlar diyebiliriz. Programlama dilleri sayesinde neredeyse yapılamayacak hemen hiçbir şey yok gibidir. Yapay zeka ürünü robotların bile kontrolü yazılımlar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Hayatımızın hemen her alanında yazılımlara ihtiyaç duyuyor ve kullanıyoruz. Başarılı yazılımlar oluşturabilmek içinse sadece kodlama yapmak yeterli olmuyor. Çok başarılı olabilmek ve bilgelikte bir adım öne çıkabilmek için kodlamanın yanında algoritmalı düşünmekte çok önemli bir yere sahiptir. Sizlere yazılımcılar için olmazsa olmaz olan en önemli bazı programlama dillerinden bahsedeceğiz. 618media.com

1-) Java

1991 yılında ilk olarak akıllı televizyonlar için geliştirilen Java programlama dili, günümüzün en çok kullanılan programlama dillerinden bir tanesidir. Hemen her ortamda çalışabilme özelliği kendisini oldukça popüler kılan özelliklerinin en başında gelmektedir. Özellikle Android ve iş uygulamaları üzerine uygulama hazırlamayı düşünenlerin kesinlikle Java bilmesi gerekmektedir. Sosyal medya

2-) Programlama Dilleri C

En eski programlama dilleri arasında yer alan C, halen günümüzde çok sık kullanılan ve popülerliğini koruyan dillerden bir tanesidir. 1970’li yılların başında tasarlanan bu program dilinin kendine özgü 800 sayfalık “C Programming Language” adında birde kitabı basılmıştır.

3-) Python

İlk olarak 1989 yılında tasarlanan dilin en belirgin özelliği çok kolay okunan bir koda sahip olmasıdır. Bu yüzden yazılım öğrenmeye başlayacak olan kişilerin ilk başta öğrenmesi gereken programlardan biridir. Programlamanın mantığını kavradıktan sonra diğer yazılım dillerine de geçiş yapabilirsiniz.  İnstagram reklamları

4-) Programlama Dilleri PHP

Web ortamının neredeyse üçte birinde PHP programlama dili kullanılmaktadır. Yahoo, Facebook, WordPress gibi bütün büyük siteler web dili olarak PHP’yi tercih etmektedir. Fakat bunun yanında sevmeyeni de yok değil. Kimileri için derme çatma bir kodlama yığını da olarak görülebilmektedir.

5-) Visual Basic

Daha çok yazılan programlarda grafik öğelerinin sürükleyip bırakılarak üzerinde değişiklikler yapılmasına olanak tanıyan bir programlama dilidir. Oldukça eski dillerden birisi olmasına rağmen günümüzde hala birçok hayran kitlesi bulunmaktadır.

6-) Programlama Dilleri JavaScript

İsminden dolayı Java ile benzerliği olduğu düşünülse de alakası olmamaktadır. Günümüzde hala web uygulamalarında kullanılan en popüler dil olma özelliğini korumaktadır.

7-) R

En çok istatistikçilerin ve veri analizi yapanların kullanmayı tercih ettiği, kendilerine göre en favori dillerden bir tanesidir. Veri görselleştirme, havacılık, bankacılık, finans, veri bilimi ve özellikle Google Analytics programlarının kullanmayı tercih ettiği bir programlama dili olmaktadır.

😎 Programlama Dilleri Go

Bu program dili Google tarafından tasarlanmış olup, büyük verileri işlemesi için tasarlanmıştır. Fakat zamanla hemen hemen bütün yazılımcıların göz bebeği haline gelen bir programlama dili olmayı başarmıştır. En hızlı bir şekilde büyüme gösteren program dillerinden birisi dersek yanlış söylemiş olmayız.

9-) Ruby

Python ile benzer özelliklere sahip olan 24 yıllık bir geçmişe sahip kodlama dilidir. Yine Program diline eklenen “Rails add on” özelliği sayesinde Ruby tabanlı birçok web uygulamalarını kolaylıkla geliştirebilmektesiniz.

10-) Programlama Dilleri Groovy

Groovy programlama dilleri arasında Java türevi olma özelliğine sahiptir. Kısa zamanda oldukça popüler bir hale gelen yazılım dili kodlama işlemlerinin oldukça hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Java koduna kolay bir şekilde eklenebilen programlama dili, Target, Google ve IBM’nin en sevdiği dillerden birisidir.

11-) Objective C

C programlama dili gelmiş geçmiş en iyi programlama dillerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple de birçok türevi çıkarılarak piyasaya sürülmüştür. Objective-C’de bunlardan bir tanesidir. C program dili ile birlikte diğer birçok dilin özellikleriyle donatılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN