Tesettür Manto Nedir?

Tesettür Manto Nedir?

PAYLAŞ

Tesettür manto, kabandan daha ince ve daha kısa, yakalı veya yakasız seçenekleri bulanan, çoğunlukla fermuarla açılıp kapanan, düğmeli modelleri de olan dış giyim ceketidir. Daha spor seçenekler isteyenlerin de tercih edebileceği tesettür mantoları; istenilen renk, desen, kumaş, boy ve ebatta bulabilmek mümkündür. Kaban ile farklarından biri; kullanılan kumaşlardır. Kabanlarda daha kalın kumaşlar kullanılırken, mantolarda nispeten daha ince kumaşlar kullanılır. Aynı zamanda; kabanların boyu daha uzunken, mantolar kabanlara oranla daha kısa ve orta boydadır.

Tesettür Manto Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tesettür manto; model seçenekleriyle herkese hitap edebilmektedir. Önemli olan; kişinin kendisine yakışan modeli ve rengi bulabilmesidir. Tesettür manto modellerinde; asimetrik modeller, püsküllü modeller, değişik desenli modeller, kapitone modeller, uzun modeller, orta boy modeller, klasik modeller bulabilmek mümkündür. Minyon ve uzun bayanlar daha çok; düğmeyle kapatılabilen modeller tercih edebilirler. Göğsü büyük bayanlar ise daha az düğmeli manto modellerine yönelip, durumu avantaja çevirebilirler. Kaliteli seçimler yapmak isteyenler ise; yün veya kaşmir mantoları tercih etmeleri daha doğru olur. Tesettür mantolar; normalde olduğundan daha uzun üretilirler. Bu durum;  tesettürlü bayanlara kullanım rahatlığı açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Tesettür mantoların astarları ise genelde;  polardan yapılır. Polar; tesettür mantolara astar olarak kullanılabilecek en doğru malzemedir. Yumuşak özelliği ve sıcak tutma fonksiyonuyla polar; mantoların astarı için doğru bir seçenektir.

Tesettür manto alırken; renk seçimi önemlidir. Manto ile birlikte giyilecek diğer tüm kıyafetlerin uyum yakalayabilmesi için; mantoda renk tercihi her zaman diğer giysilere göre yapılmalıdır. Siyah renkte bir manto; hemen her şeyle uyabilecek ve kombin yaparken büyük kolaylık sağlayacaktır. Siyah renkte bir mantoyla; kırmızı, saks mavisi pantolonların uyumu göz alacaktır. Açık renklerde manto; her zaman kombini zorlaştırır. Yine de tercih edilecekse beyaz değil daha kırık tonlar tercih edilebilir. Ara renkler ve koyu renkler ise manto tercihinde; her zaman kombin olasılıklarını arttırıp, pratiklik ve uyum sağlar. Kahverengi tonları ise yine soğuk günlerde güzel uyum sağlayabilecek bir tercihtir. Taba renkli eşarp, ayakkabı ve çantalarla güzel uyum sağlar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK