Modanın Mihenk Taşları

Modanın Mihenk Taşları

PAYLAŞ

İnsanlığın yaradılışından itibaren başlayan süreçte; başlarda dış etkilerden korunma, ısınma gibi temel ihtiyaçlarla başlayan giyinme ihtiyacı, çağlar değiştikçe daha güzel görünme, daha ayırt edilir olma, dış görünümle itibarın kesiştiği noktaların ön plana çıkması, güç, iktidar gibi ihtiyaç ve duygularla şık giyime dönüşmüştür. Şık giyinmek için daha farklı tarzlarla ön plana çıkmak isteği ve bu istekle ilgili arayışlar da modayı doğurmuştur.

Modanın Tarihsel Gelişimi

Eski uygarlıklarda sivil halkın, askerlerin ve hükümdarların ayırt edilebilmesi için farklı şekillerde giyinmesi ile başlayan, ayırt edici çizgileri belirlemekle giyimin çoğu toplumda sınıfsal özellikler taşıdığının fark edildiği dönemler, modanın ilk temellerinin atılmaya başladığı zamanlardı. Şimdiki manada olan modanın başlangıcı 19.y.y. olarak kabul edilse de, giyimin üzerindeki önemli değişimlerin 14.yüzyıldan sonra başladığı söylenir. Bu yüzyıldan itibaren Avrupa’ da erkek ve kadında pelerin kullanımı olan yıllardan sonra, kadınlarda bol kollu kıyafetlerden vücuda tam oturan elbiselere, erkekler de tuniklerden daha gösterişli ceketlere geçişlerine tanıklık edildi. 15.yüzyıldan sonra giyimle beraber ilginç saç tasarımlarına da rastlandı.

Dünya Modasının Başlangıcı

Yüzyıllar içinde değişen giyim akımlarından sonra, ilk kez 19.yüzyılda erkek ve kadın modasını başlatan alanlarında uzman iki isim çıktı ortaya; Beau Brummel ve Charles Frederick Worth. Charles Worth’un yanında çalışıp, yetişen Paul Poiret ise kadınların güçlü ve asil yanını ortaya çıkararak tasarımlarında özgür yanlarını vurguladı. Devamında 1902’ de Thomas Burberry ilk marka çalışmasıyla, 1906’ da Guccio Gucci ilk çantasıyla, 1913’ te Coco Shanel şapka tasarımlarıyla başladığı diğer alanlarda bir dünya markası olduğu tasarımlarıyla, 1915’te Jeanne Lavin çiçek temalı ve gece giysileriyle dünyanın moda sahnesine çıktılar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK