Hayvansal Yağlar Kullanırken Dikkat Edin

Hayvansal Yağlar Kullanırken Dikkat Edin

PAYLAŞ

Hayvansal Yağlar Zararlı Mıdır?

Geçmişten beri yağ, genel sağlık ve ağırlık düzenlemesi için kötü bir sözcük olarak akıllarda kalmıştır. Tereyağı, krema, pastırma ve kırmızı et gibi yüksek hayvansal yağ içeren gıdalar, özellikle kalp ve damar hastalıklarına yönelik riskleri artıran, kalori bakımından zengin gıdalar ile ilişkilendirildi. Ne yazık ki, bu gıdaların yerine tercih edilenler daha sağlıklı değildir. Genellikle trans yağlardan yapılırlar ve basit karbonhidratlarda daha yüksektir.

Daha yeni araştırmalar, trans yağların kalp sağlığı üzerinde daha kötü etkide bulunduğu ve bu yüzden sınırlı olması gerektiğini bilmeye ışık tutmaktadır. Yağın şeker gibi basit karbonhidratlarla değiştirilmesi de şimdi faydalı olarak görülüyor.

Yakın zamandaki araştırmalar, hayvan kökenli bir tür yağdan duyulan endişeyi sorgulamıştır: doymuş yağ. Doymuş yağlar artan kalp hastalığı riski ile ilişkilendirildi, ancak son araştırmalar hiçbir bağlantı olmadığını ima etti.

Hayvansal Yağ Sağlık İçin İyi mi Kötü mü?

Tüm gıdaların besin maddelerinin karışımı vardır ve hayvansal yağların doymuş ve doymamış yağ karışımları vardır. Hayvansal yağın sağlığa olan etkisi, ne kadar tüketildiğine ve uygulanan diyetin neye benzediğine bağlı olabilir.

Doymuş Yağ ve Kalp Sağlığı

Harvard Health, bazı yeni raporların doymuş yağ ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi çiğnediğini öne sürüyor. Örneğin, 21 çalışmadan elde edilen verilere bakıldığında yapılan bir meta analizde, doymuş yağ ile artan kalp hastalığı riski arasında yeterli veri bulunmadığı sonucuna varıldı. Bu, ağırlıklı olarak hayvansal gıdalardaki doymuş yağ alımını sınırlandırmaya yönelik önerilerin yeniden incelenmesi gerekebileceğini düşündürmektedir.

Mevcut sağlık yönergeleri doymuş yağ alımını sınırlamayı hala önerir. Doymuş ve hayvansal yağların kalp sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Doymuş Yağ Yerine Doymamış Yağ

Doymuş yağın kalp sağlığı üzerindeki rolü önceden düşünülenden daha nötr olabilirken, istenildiği kadar pastırma, tereyağı ve biftek yenmesini sağlamaz. Zeytinyağı, fıstık ve avokado gibi doymamış yağ kaynakları ile doymuş yağ kaynaklarının bir kısmının değiştirilmesi kalp sağlığı için halen tavsiye edilmektedir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK