Dünya Tarihinde İz Bırakan Buluşlar

Dünya Tarihinde İz Bırakan Buluşlar

PAYLAŞ

Günümüze kadar süregelen buluşlar farklı ihtiyaçlara hitap etmektedir. Bu buluşların sahibi olan birçok insan dünya tarihine adını damgalamayı başarmış, kültürel birikime katkı sağlamış, devrim niteliğindeki ürünleri insanlığa sunmuştur.

Dünya’nın gelişimine ve ilerleyişine türlü yönlerden önemli katkıları olan mucitler vardır. Bu mucitler derin ve soluksuz çalışmalarıyla hem başarılarını elde etmiş, hem de bizlere değerli birikimler bırakmışlardır.

Thomas Edison

Binleri aşan sayıda buluşlar yapan Amerikalı bir bilim adamıdır. Önemli katkılarıyla bilinen Edison; havasız bir alanda ışık saçan ve düşük akımla çalışan ampulü yoğun çalışmaları sonucunda bulmuştur.

Albert Einstein

Tarihin önemli isimlerinden biri olan Einstein; madde-enerji ilişkisini veren denklemi ile bilinmektedir. Einstein, aynı zamanda iyi bir fizikçi ve matematikçiydi.

Guglielmo Marconi

İtalya’da dünyaya gelen bilim adamı ilk telsiz telgraf sistemini oluşturmuştur. Modern radyo yayımcılığının gelişmesini sağlamış, kendisine radyonun babası olarak hitap edilmiştir.

Madam Curie

Polonyalı kadın fizikçi, bulduğu radyoaktivite ışınları sayesinde kanser hastalığının tedavisine imkân sağlamıştır. Bilim dalında iki kere Nobel Ödülü’nü alan ilk bilim insanı olarak tarihe geçmiştir.

Louis Pasteur

Fizik, kimya ve tıp alanındaki çalışmalarıyla tanınan, Fransa’da doğan bilim adamıdır. Hayvan ve insanlarda görülen tavuk kolerası, şarbon ve kuduz hastalıklarıyla, aşı hazırlama teknikleri ve bağışıklık mekanizması üzerinde çokça çalışmalar yapmıştır. En önemli ve onu tüm dünyanın tanımasını sağlayan buluşuysa kuduz aşısı olmuştur. Bulduğu kuduz aşısı sayesinde diğer aşıların da önü açılmıştır.

Bahsedilen bilim insanlarının buluşları birer sabır ve azim örneğidir. Geleceğe sundukları buluşlar bizlere gelişme imkânını fazlasıyla vermiştir. Edison’un ampulü icat etmesi, Louis’in kuduz aşısını bulması veya Curie’nin kanser hastalığına bulduğu tedavi bundan sonra bulunması muhtemel olan birçok buluşun temeli niteliğinde, geleceğe ayna tutmaya devam etmektedir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK