Koşu Parkuru – Yolu Zemin Kaplaması

Koşu Parkuru – Yolu Zemin Kaplaması

187
0
PAYLAŞ

Birçok zemin kaplama işleminde olduğu gibi koşu parkurları ve yürüyüş yolları içinde birçok seçenek mevcut. Bu seçenekler içerisinde birçok farklılıklar ve zemin koşulları göz önüne alınmaktadır. Genellikle akrilik zemin kaplama kullanılan koşu parkuru ve yürüyüş yollarında, füzyonlanmış alaşımlarla sıcak döküm yapılarak zemine uygulanır. Zemin tercihlerinde beton ve asfaltın kullanılması gerekmektedir.
Beton zeminlerin pürüzsüz olması akrilik kaplamanın uygulanması daha kolay ve uzun ömürlü kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Kullanılan zeminin türüne göre malzemeler farklılık gösterebilmektedir. Asfaltla kullanılması halinde çabuk şekil alan ve kolay düzenlenebilir olması zemin olarak en çok tercih edilme nedenleri arasındadır.
Hangi Zemin Kaplamaları Uygulanır?
Full poliüretan kaplama genellikle atletizm alanlarında kullanılan zemin kaplamasıdır. Full poliüretan zemin genellikle asfalt zemin üzerine uygulanması gerekmektedir. Asfalt zemin uygulamasında, eğimin verilmesi ve toprak ile sıkıştırıldıktan sonra özel malzeme olan Plent mix’i 10 cm yükseklikte asfalt üzerine uygulanır.
Beton zemin uygulamalarında ise;
Asfaltın kullanılamayacağı kesimlerde alternatif olarak kullanılan zemindir. Bu zeminin yapımında yıkanmış ve elenmiş olmak şartı ile agrega isimli madde ile basınç ve sıcaklığa dayanabilmesi için içerisinde minimum 350 kilogram çimento eklenmelidir ve bu dozajda dayanıklılık oranını arttırmak için içerisine bir orantılı olarak çelik konulan saha betonu uygun zemin şartlarını sağlaması için asfalttan çok teste tabi tutulur.
Tartan Akrilik Zemin Kaplama
Tartan zeminli kaplamalar, full poliüretan kaplamaların aksine daha basit alanlarda park bahçe ve günlük kullanım yürüyüş alanlarında kullanılan asfalt ve beton zeminler üzerine uygulanabilen sıcak döküm zemin kaplamasıdır.
Tartan akrilik zemin kaplama uygulanırken zemin şartlarında kalınlık olarak minimum 0.13 cm kalınlıkta olması gereken zemin, betonlarda 0.20 cm kalınlığa kadar dayanıklılık testi sürecine göre kalınlık derecesi artıp azalabilmektedir. Sıcak ve soğuk hava koşullarından etkilenmeyen zemin birçok yaya trafiğin de deformasyonlara dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır.
Su geçirme yapısı ile üzerinde su birikintileri oluşturmayacağı gibi, doğa ile %100 uyumlu olması ülke sınırları içerisinde park, bahçe yapımlarında ki zemin çalışmalarında en çok tercih edilen zemin olma özelliğini elinde bulundurur.

BİR CEVAP BIRAK