Bakan Koca Başkanlığındaki Covid-19 Toplantıları Diyarbakır'da Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan vakalar üzerine Covid-19’a yönelik olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 6 ilin yetkilileriyle Diyarbakır’da bir araya geldi.

Bakan Koca Başkanlığındaki Covid-19 Toplantıları Diyarbakır'da Gerçekleştirildi
09 Eylül 2020 - 08:32

Ülkemiz genelinde görülen ve son günlerde artış gösteren Covid-19 (koronavirüs) vakaları sonucu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bölgedeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek amacıyla Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinden yetkililerle durum değerlendirmesi ve devam eden süreçle ilgili olarak ileriye dönük planlama toplantısı gerçekleştirdi.

Diyarbakır Valiliği Hevsel Salonunda gün boyunca devam eden toplantılardan ilkini Vali Münir Karaloğlu’yla gerçekleştirilen Bakan Koca, diğer illerin yetkilileriyle yaptığı toplantıların ardından genel bir değerlendirmede bulunmak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basına açıklamalarda bulundu.

Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ı merkez tutarak Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak'taki mevcut durumu ve sağlık hizmetlerini detaylarıyla değerlendirdiklerini belirterek yapılan görüşmeler sonucunda bazı kararlar aldıklarını dile getirdi.

İllerin valileri başta olmak üzere mülki idare amirleri ve sağlık yöneticileri ile sık sık görüşerek artışa yol açan nedenler ve alınması gereken tedbirleri il il değerlendirdiklerine dikkati çeken Koca, il hıfzıssıhha kurullarının kendi illerine mahsus tedbirler açıkladığını, bu tedbirleri uygulamaya koyarak denetim yapıldığını dile getirdi. Sıkıntının yaşandığı illerin sağlık ihtiyaçlarına da hızla müdahale ettiklerini vurgulayan Koca, yatak, cihaz ve personel takviyesi yaparak kapasite artımı sağladıklarının altını çizdi.

Diyarbakır’da Filyasyon ekiplerinin sayısı artırılıyor

Diyarbakır'da salgının başında 118 olan filyasyon ekibi sayısını 385'e çıkardıklarını, her filyasyon ekibinin 3 kişiden oluştuğunu dile getiren Koca, bugün verdikleri talimatla filyasyon ekibi sayısının birkaç gün içinde 450'e ulaşacağını söyledi.

Ayrıca Koca, "Diyarbakır'da temaslılara ulaşma süremizi 12 saate kadar düşürdük. Bu tedbirler sayesinde hasta sayılarındaki artış durduruldu ve aktif hasta sayıları düşmeye başladı. Bugün geldiğimiz noktada bu düşüşü sürdürebilmek için dikkat etmemiz gereken bazı örnekler vereyim. Diyarbakır'da temaslı kişilerin yüzde 91'inin aile içinde bulaştığını tespit ettik. Yani temaslılar büyük çoğunlukla aynı aileden kişilerden oluşuyor. Temaslıların vakaya dönüşme oranında ise düşüş var ancak bu veri bize sosyolojik faktörler ve aile ziyaretlerinin ertelenmesi gerektiğini söylüyor. Bugün incelemelerde bulunduğumuz illerde filyasyon için adresinde bulunamayanların oranları yüzde 9,7 yani yüzde 10. Temaslı ve şüpheliler, kendilerini mutlaka izole etmeli." dedi.

Diyarbakır'a Şehir Hastanesi

Bu sayede yeni vaka sayılarında azalma olduğunu belirten Bakan Koca, Diyarbakır’da yüzde 49 düşüş olduğunu ifade ederek bir tek hasta kalmayıncaya kadar mücadelenin devam edeceğini söyledi. Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin'de hastane yapılacağının da müjdesini veren Koca, Diyarbakır için bin yataklı şehir hastanesi için arsa yeri belirlendiğini ve proje ihalesinin bu ay içerisinde yapılacağını kaydetti.

Konuşmasının sonunda sağlık çalışanlarına da değinen Koca, salgının başından beri herkesten daha fazla risk altında bulunan sağlık çalışanlarının özverili bir şekilde çalıştığını söyleyerek aylardır evine gidemeyen, evladını kucaklayamayan, hasret gidermek için onu uzaktan selamlayan bir anneye düğün halayında virüse yakalanmanın izahını yapmanın çok zor olduğunu dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum