Bel ve Kalça Oranı Hesaplama Nedir?

Bel ve Kalça Oranı Hesaplama Nedir?

Bel ve Kalça Oranı Hesaplama Nedir?
26 Ağustos 2021 - 14:15

Belin en ince olan kısmı ile kalça çevresinin birbirine olan oranını hesaplanması gelecekte karşılaşabilecekleri sağlık problemlerinin tespit edilmesinde büyük önem taşır. Uzmanlara göre aşırı kilolu kişilerin vücudun hangi bölgesinde kilonun toplandığının görülmesi ileride yaşanabilecek sağlık problemleri için birer ipucu niteliğindedir.
Düzenli aralıklar ile bel ve kalça oranı hesaplama kullanarak bunları not edebilirsiniz. Düzenli bir oran yoksa doktora danışabilir ve kilo probleminden kurtulmak için diyet listesi isteyebilirsiniz.
Bel ve Kalça Oranı Nasıl Hesaplanır?
Bel ve kalça oranı hesaplama, herkesin yapabileceği bir işlemdir. İlk olarak kişi belin en ince yerinden ölçü alır ve ardından kalçanın en geniş yerinden ölçü alır. Bunu birbirine böler. İsterse internette yer alan bel ve kalça oranı hesaplama sitelerine bu ölçüleri yazarak da hesaplama yaptırabilir. 
Oran hesaplaması yapıldığında kadınların sağlığı için en çıkan oran 0,8 ve altında yer almalıdır. Araştırmalar göre 0,7 herkes tarafından daha çok beğenilir. Erkekler için ise ideal oran 0,95 ve altında olmalıdır. Erkeğin sağlığı için daha üst oranlar tehlike arz eder.
Kadınlarda Ortaya Çıkan Oranlar Nasıl Değerlendirilir?
Bel ve kalça oranı hesaplama yaptıktan sonra bir kadının değeri 0,8 üzerinde çıktıysa kal ve damar hastalıkları, diyabet, kanser, hipertansiyon, şeker hastalığı Alzheimer, kronik hastalıkları ve buna benzer hastalıkların ortaya çıkma ihtimali yüksektir.
https://www.mutluhamile.com/k/hamilelikte-cinsellik/
Kadınlar bu tip hastalıklara yakalanma ihtimali orana göre de değişiklik gösterir. Kadınların bel çevresinde toplanan yağlar birikim yaptığı zaman sağlık risklerini de beraberinde getirir. Bu sebeple bir an önce kilo vermeli ve spor yapılmalıdır.
Erkeklerde Ortaya Çıkan Oranlar Nasıl Değerlendirilir?
Bel ve kalça oranı hesaplama yapıldıktan sonra bir erkeğin değerleri 0,95 ve üzerinde yer alıyorsa kadınlarda görülen hastalıklardan kalp ve damar hastalığı, diyabet, kanser, hipertansiyon, alzeimer, şeker ve kronik hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklara yakalanma riskleri oldukça yüksektir.
Sağlığı konusunda endişe eden kişiler derhal bir diyetisyene gitmeli ve kendine özel bir diyet listesi istemelidir. Bu sayede hem sağlıklı beslenerek hastalık riskini azaltmış hem de kilolarından kurtulmuş olur.
Kaynak: https://www.mutluhamile.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum