Beşiktaş Nasıl Kuruldu?

Beşiktaş Nasıl Kuruldu?
28 Eylül 2021 - 14:51

Beşiktaş nasıl kuruldu?Türk sporunun en önemli kulüplerinden biri Beşiktaş'tır. Zaten bir asırdan fazla bir süredir var olan konsolide ekip, tarihine altın harflerle birçok hit yazdı.

1902 sonbaharında Beşiktaş'ın Serencebey semtinde, o sırada Medine Muhafızları olan Osman Paşa'nın konağının bahçesinde, haftanın bazı günleri 22 kişilik genç bir grup buluşarak jimnastik yaptı. Osman Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket başta olmak üzere gençlerin ve mahallenin gençleri Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket'in ilk kez ilgi gösterdiği spor dalları, özellikle barfiks, paralel, güreş. Ekipmanlı ve ekipmansız halter, jimnastikti. O dönemde siyasi hareketler nedeniyle her türlü mitingden korkan II. Abdülhamit'in adamları bu toplantıları Serencebey'de öğrenmiş ve spor yapan gençler baskınla karakola götürülmüştür. Bu genç sporculardan bazılarının saray görevlilerine yakın olması, o dönemde kötü görünen futbol oynamadıklarını, sadece vücut hareketleri yaptıklarını ifade etmesiyle gergin durum hafifledi. Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim de bu sporculara destek vermiş ve antrenmanları sık sık izlemeye başlamıştır. Ünlü boksör hareketlerini sergilemeye başladı.

Mart 1903'te özel izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908'de Meşrutiyet'in ilanıyla birlikte spor hareketleri biraz daha özgürlük kazandı. Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizm sporlarının ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü oluşturulmuştur. Fuat Bey'in arkadaşları Refik ve Şerafettin Bey de iyi nişancılardı.

Aralarında Sekreter Tevfik, İngilizlerin kendilerine doğru attığı topa bile sarılarak kaçmaya çalıştı. Topu toplayıp Refik Osman'ın Valideçeşme'deki evinin bahçesine sakladılar. Tabii bu futbolun hemen oynanacağı anlamına gelmiyordu.

Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin kurulmasından sonra oynadıkları partilerin isimleri futbol sahasında herkesin sempatisini kazanmaya başladı. Bu arada iki ilçe takımı Valideçeşme ve Basiret, diğer kulüplere göre sempati kazanmaya başladı.

Bu arada Beyoğlu Valisi Muhittin Bey'in de desteğiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 26 Ocak 1911'de ilk tescilli Türk spor kulübü oldu. Mahalle gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi arttı ve spor yapanların sayısı arttı. Bu binanın arkasındaki bahçe de spor sahasına dönüştürülmüştür.

Kaynak: https://huracanfutbol.com/ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum