Birden Fazla Su Kaçağı Nasıl Çözülür?

Birden Fazla Su Kaçağı Nasıl Çözülür?
29 Ekim 2022 - 19:50
Temiz su tesisatında su kaçağı tespiti yapılması genellikle dinleme cihazı kullanılmadan önce bazı işlemlerin yapılması gerekir. Öncelikle basınçölçer ile dairenin su basıncına bakılarak düşme olup olmadığını incelenmelidir. Bu şekilde zamandan tasarruf edilerek su kaçağı olup olmadığı kesinlikle ortaya çıkar.
Barometre ile de suyun basıncını ölçüp su kaçağı olduğu kesinlik kazandığı zaman dinleme cihazı yardımıyla kaçağın olduğu alan dinlenir. Dinleme cihazı sayesinde su kaçağının yeri tam olarak tespit edilir. Su kaçak tespitinin yapılmasının ardından sorun giderilerek tekrar ölçüm yapılmaktadır. Bu şekilde birden fazla su kaçağı varsa bunun tespiti yapılmış olur.
Atık Su Tesisatında Kaçak Nasıl Anlaşılır?
Temiz su da değil de atık su tesisatında kaçak sorunu varsa eğer bunun için de kameralı cihazdan yararlanılması en doğru olanıdır. Kameralı görüntüleme cihazı sayesinde su borusunun içi baştan sona kadar incelenir. Birden fazla su kaçağı olması halinde cihaz bunların tespitini yapar. Bu şekilde nerelerde kaçak olduğuna bakılarak kamera sayesinde en kısa süre içinde soru ortaya çıkar.
Sorunun tespit edilmesi halinde profesyonel olarak ekip işe koyulur. Çünkü kaçak konusunda sorun her ne şekilde olursa olsun giderilmesi gerekir. En ufak şekilde dahi şüphe duyulması halinde müdahale edilir. Bu nedenle kameralı su tesisatçısı borulardaki sorunları en kısa sürede ortaya çıkarır.
Evdeki Su Kaçağını Kişiler Anlar Mı?
Evinde su kaçağı olduğundan şüphelenmekte olan kişi bazı yönlendirmeler ile bunu anlayabilir. Bunun için de ilk olarak su vanasın  kapatılması gerekir. Eğer bir yerde su sızıntısı varsa ve vanayı kapatmaya rağmen devam etmekteyse temiz su tesisatında kaçak var demektir. Temiz su tesisatında sorun yoksa da tuvalet kullanılmadığı halde sızıntı varsa bu da borularda sorun var demektir.
Kalorifer tesisatındaki sorunlar için de kombi vanaları kapatılarak su kaçağı kesilirse kombi de su kaçağı var demektir. Bu nedenle bunların en iyi şekilde anlaşılması için su tesisatçısına ihtiyaç vardır. Tıpkı lavabo tıkanması durumunda lavabo açma  için onlara ihtiyaç olduğu gibi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum