Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, nazoplasti ve rinoplasti şeklinde de adlandırılmaktadır

Burun Estetiği Nedir?
19 Kasım 2019 - 13:56

Burun estetiği, nazoplasti ve rinoplasti şeklinde de adlandırılmaktadır. İlk bakışta yüzün en dikkat çekici bölümünde yer aldığı için çok sık tercih edilen ameliyatlardan biri olmaktadır. Burun estetiğinin yapılma amacı kişiden kişiye değişmektedir. Burunda doğuştan veya sonra ki yaşam sürecinde oluşmuş olan şekil bozukluklarının değiştirilmesi için yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı kişilerde görülen şekil bozuklarının sebepleri arasında da travmaya bağlı olayların gerçekleşmiş olması yer almaktadır. Burunda yer alan şekil bozuklukları kimi insan için sadece estetik açıdan rahatsızlık veriyor olsa da çoğu kişi için aslında solunum bozukluğuna sebebiyet vermekte ve gündelik hayatı zor bir hale sokmaktadır.

Tüm burun estetiklerinin en temel amacı ameliyat sonrasında solunumun en iyi şekilde devam etmesi veya en iyi hale gelmesi olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sırasında burundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinin yanı sıra burun tamamen yeniden de şekillendirilebilmektedir. Veya sadece istenen bölgenin şekli değiştirilebilmektedir. Bu tamamen kişinin estetik ameliyat yapmasındaki tercihe bağlı olmaktadır.

Burun estetiği olarak tanımlanmakta olan ve tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılan bu operasyonun gerçekleşebilmesi için öncelikle kişinin burunda yer alan dokularının bu anlamda yapılacak olan estetik cerrahi uygulamasına karşı uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Bu süreç mutlaka bir cerrah tarafından muayene ile gerçekleştirilmelidir. Burun hayati bir organ yerini aldığı için bu işlemin sonrasında çok ufak bir yanlış bile çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple de söz konusu muayene mutlaka işinin ehli olan uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Diğer bir adıyla nazoplasti ismi verilen operasyonda cinsiyetten kaynaklanan bir sınırlama olmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş yetişkin bir kadın veya yetişkin bir erkek bu ameliyatı gerçekleştirebilmektedir. Ameliyat, çok fazla sayıda çeşidi olduğundan kaynaklı komplike bir operasyon olarak adlandırılmakta ve istenilen sonuca en az 6 en fazla 12 ay içerisinde ulaşılabilmektedir. Bu süreçte burnun boyutu, burun içinde yer alan dokuların yapısı ve ameliyat sebebinin ne derece bir ciddiyet içerdiğinin önemi büyüktür. Bazı durumlarda hastanın tam anlamıyla istediği buruna ulaşabilmesi için operasyon sonra küçük düzeltmeler yapılabilmektedir.

 

https://izmirburunestetigi2.wordpress.com/

YORUMLAR

  • 0 Yorum