Çınar Kaymakamından Zerzevan Kalesi kazı ekibine teşekkür ziyareti

Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, tarihi Zerzevan Kalesi Kazı Evini ziyaret ederek, Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun’a kazılarla ilgili duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kaymakam Büyüknalçacı, Zerzevan Kalesi kazısında gönüllü çalışanları tebrik ederek, Kazı ekibinin çok güzel iş başardığını söyledi.

Çınar Kaymakamından Zerzevan Kalesi kazı ekibine teşekkür ziyareti
09 Eylül 2020 - 08:08

Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Roma döneminin doğudaki en son garnizonu olan Zerzevan Kalesi Kazı Evini ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun’dan kazılarla ilgili son durumu dinleyen Kaymakam Büyüknalçacı, kazılarda gönüllü olarak çalışan ekibe de teşekkür etti. 

Kazı evindeki kaleden çıkarılan materyalleri de inceleyen Kaymakam Büyüknalçacı, ziyaretteki amacının kazıda çalışan gönüllüleri tebrik etmek ve çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirmek olduğunu ifade ederek, “Kazı ekibi ve gönüllü çalışanlarımız çok harika işler başarıyorlar. Emekleri çok büyük. Özellikle gönüllü çalışanlarımız işi yerinde öğreniyorlar. Hepsine çok ama çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

KAZILAR 2014 YILINDA BAŞLAMIŞTI
Roma döneminin doğudaki en son garnizonu olan Zerzevan Kalesindeki kazılar ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izni ile 2014 yılında başladı. Kazılardan önce bilinmeyen yerleşimde kazılarda ortaya çıkarılan gözetleme-savunma kulesi, surlar, Mithraeum, yeraltı sığınağı, kilise, askeri-sivil konutlar, yeraltı ibadethanesi, sunaklar, kaya mezarları, su kanalları gibi yapılar ulusal ve uluslararası alanda ilgi uyandırmış ve turistlerin ziyaret ettiği bir ören yeri haline gelmiştir


YORUMLAR

  • 0 Yorum