Diyarbakır'da Kültür ve sanat kurslarına yoğun ilgi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin hobi ve meslek edindirmek için açtığı dil, müzik, fotoğraf ile tiyatro kurslarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Diyarbakır'da Kültür ve sanat kurslarına yoğun ilgi
18 Nisan 2021 - 01:56

Gerçekleştirdiği etkinliklerle önemli çalışmalara imza atan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, kültür ve sanat dallarında açtığı kurslardan 2 bin 236 kişi yararlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Dil Geliştirme ve Koruma Şube Müdürlüğü’nün Kürtçe, Arapça, Zazaca, Farsça, Süryanice ile Osmanlıca olmak üzere 6 dilde açtığı Medeniyet Dilleri Atölyesi Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ile bin öğrencinin ders başı yapmasıyla başladı.

Online müzik kursundan 442 kişi faydalanıyor

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın, pandemi nedeniyle online “Müzik Eğitim Kursu” adıyla sürdürdüğü bağlama, gitar, ney, kaval, temel müzik ve temel armoni eğitimlerinden 442 öğrenci yararlanıyor.

“Müzik Eğitim Kursu”nda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kent Konservatuarı sanatçıları görev yapıyor.

Kursiyerler fotoğrafçılığı detaylarıyla öğreniyor

Büyükşehir Belediyesi’nin, gençlere yönelik ücretsiz açtığı “Temel Fotoğraf Eğitimi”nde öğrenciler, fotoğrafçılığı tüm detaylarıyla öğreniyor.

Teorik ve uygulama olmak üzere 2 aşamadan oluşan kurstan 184 kişi faydalanıyor.

Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerinin görev yaptığı toplam 120 saat sürecek fotoğrafçılık kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika dağıtılacak.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın konservatuar sanat kursları adı altında açtığı gitar, çello, kaval, keman, piyano, bağlama, ses eğitimi, klarnet, kabak kemane, yan flüt, resim, erbane ve ney eğitimlerinden 500 kişi yararlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi gençleri konservatuar sınavlarına hazırlıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ve Sinema Şube Müdürlüğü ile Kent Konservatuarı, üniversitelerin oyunculuk, tiyatro ve müzik bölümlerinde okumak isteyen gençler için sınavlara hazırlık kursu açtı.

Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda öğrencinin yararlandığı kursların eğitimleri Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Alanında uzman eğitmenlerin görev yaptığı ve üniversitelerin belirleyeceği sınav tarihlerine kadar devam edecek olan konservatuara hazırlık kurslarından 110 öğrenci faydalanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum