EGE'DE GEZİLECEK YERLER

EGE'DE GEZİLECEK YERLER
23 Eylül 2021 - 22:30

Gezilecek yerler denildiği zaman hepimizin hakkında farklı farklı yerler gelir. Hem kültürel mirası ile hem de birçok doğal güzelliği ile aslında gezilecek yerlerin başında gelir. Birçok kültürel mirasın olması daha Ege'de gezilecek yerler konusunda bizlere geniş bir yelpaze sunuyor.

Gelibolu

Ege'de birinci Dünya Savaşı'ndan kalan ve hepimize gururlandıran Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale şehitliği bizler için gerçekten Ege'de gezilecek yerler denilince başta başında geliyor. Gelibolu'yu gezerken en güzel tarihi alanları görebilmeniz için en az yarım gününüzü burada geçirmeniz güzel olacaktır. Anzak askerleri ve Anafartalar’ı da görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kazdağıları

Yeşilin en güzel tonlarını görebileceğini ülkemizdeki en güzel yerlerin başında hiç şüphesiz Kazdağıları gelir. Kazdağıları özellikle kamp sevenler için de dua ile baş başa kalmak isteyenler için yüksekliği ve enerjisi ile en güzel yerlerdendir. Kazdağları'nda 800'den fazla bitki türünü görebilirsiniz. İçerisinde botanik bilim meraklısı kişiler için kaz dağları milli parkı da alternatifler arasındadır.

Adatepe ve Yeşilyurt

Hem doğal güzellikleri hem de tarihi olgusu ile görebileceğiniz Ege’de gezilecek yerler en güzel yerlerden Adatepe ve Yeşilyurt köyleridir. Bu köylerde eski inanışlara göre ilyada destanî’nin ve Truva savaşlarının anlatıldı bir daha dağının olduğundan da bahsediliyor.

Assos ve Behramkale

Gidecek yerler belki de en güzel yeri Assos Behramkale yerleridir. Berkan misali Çanakkale Ayvacık ilçesine 17 kilometre uzaklıkta olan sevimli bir köydür. Özellikle Arnavut kaldırımlı sokakları ile dikkat çekmektedir. Bunu ben sevdiklerinize hediyelik eşyalar dahi alabilirsiniz. Assos antik kenti ise Lidya Pers ve Romalıların bırakmış olduğu tarihi yerlerdir. En büyük limana sahip olması da tarihi bir zenginlik katmaktadır.

 Ayvalık

Ülkemizde neredeyse zeytin deyince aklımıza gelecek en güzel yer Ayvalık gelir. Yemek yemeyi sevenler için isim Ege mutfağının en lezzetli halini bulabileceğiniz lokanta ve restaurantlara sahiptir. Tabii ki Ayvalık’a gidip de sarımsaklı plajını gezmeden de dönmek olmaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum