Epoksi Nedir?

Epoksi Nedir?

Epoksi Nedir?
19 Ağustos 2020 - 14:03

Epoksi, termosetler grubundan olan kimyasal bir reçinedir. Sertleştirici ve reçine olmak üzerek iki bileşenden oluşmaktadır. Epoksi, sıvı halde uygulanır, kürleşme sürecini tamamladığında kazandığı sertliği uzun yıllar muhafaza etmektedir.  Suya, aside ve alkaliye karşı yüksek korozyon direncine sahiptir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan epoksi günümüzde zemin kaplamalarında, betonarme yapılarda, havacılıkta, denizcilikte yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Epoksi, inşaat alanında betonun içine yerleştirilen çeliklerin birleştirilmesinde kullanılır. Aynı zamanda yüzeylerde oluşan çatlaklarda ise dolgu malzemesi olarak yerini alır. Epoksi, ayrıca iyi bir yüzey kaplama ürünüdür. Darbeye ve aşınmaya karşı, yüzey dayanımı gereken zeminlerin kaplanmasında etkili ve ekonomik bir tercihtir. Denizcilik sektöründe ise deniz tuzunun aşındırıcı etkisini minimize ekmektedir. 

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplama, insan sağlığını olumsuz olarak etkilemeyen zeminlerin yapılmasında günümüzde popülaritesini artırmaktadırEpoksi kaplama, zeminlerin maruz kalacağı her türlü doğal (rüzgar, yağmur, kar, donma, ısınma, deniz suyu vb.) ve yapay (endüstriyel alanların kimyasal ve fiziksel) etkilere karşı üst düzey bir yüzey korucuyu özelliğe sahiptir. Aynı zamanda, kaplama yapılacak yüzeyin estetik bir görünüme kavuşmasını da sağlamaktadır. 

Epoksi zemin, fabrikaların imalat koridorlarında ve ağır yüklerin taşındığı zeminlerde, okullarda, spor salonlarında, hastanelerde, ofislerde, laboratuvarlarda, restoranlarda, müzelerde beton zeminlerde meydana gelebilecek olumsuz etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplamalarının Genel Özellikleri

  • Kimyasal dayanımı yüksek zemin oluşturur.

  • Sürtünme ve aşınmaya maruz kalsalar bile yapısal bütünlüğünü korur.

  • Oldukça geniş bir renk yelpazesine sahiptirler.

  • Kullanılacak yüzeyin ihtiyacına göre farklı yüzeyler (kaydırmaz, pütürlü vb.) elde etme imkanı vardır.

  • Uzun kullanım ömrüne sahiptirler.

  • Temizliği kolay, anti-bakteriyel yüzey oluştururlar.

  • Uygulanan alanda yalıtkan bir yüzey oluştururlar.

 

Son yıllarda artan rağbet ile farklı çeşitlerde uygulanmaya başlayan epoksi zemin kaplamaları 3D olarak yapılabilmektedir. Uygulama yapılan yüzeylerde parlak ve canlı renkleri sayesinde yüzeyleri modern bir görünüme kavuştururlar.

Uygulama ve kullanım kolaylığı olan epoksi kaplama neredeyse her alanda uygulanabilmektedir. Epoksi zemin kaplama alanında faaliyet gösteren firmamız Ankara epoksi zemin kaplama ihtiyaçlarınızda siz müşterilerimize hizmet etmektedir. Epoksi zemin Ankara uygulamalarımız devam etmektedir.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum