• DOLAR
  6,7782
  %0,79
 • EURO
  7,4632
  %0,98
 • ALTIN
  372,57
  %0,72
 • BIST
  8,3130
  %0,15
CHP’den Abdullah Gül açıklaması: Onların tuzağına düşmeyeceğiz

CHP’den Abdullah Gül açıklaması: Onların tuzağına düşmeyeceğiz

CHP’den Abdullah Gül’ün açıklamalarıyla ilgili değerlendirme geldi. Bunun cumhurbaşkanı adaylığı tartışması olmadığını söyleyen Parti Sözcüsü Tezcan, “Abdullah Gül düşüncesini söylemiştir. Onların bu tuzağına düşmeyeceğiz” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tezcan, İran’daki protestolara değindi.

İran’ın bölge ve Türkiye için önemli bir ülke olduğunu söyleyen Tezcan, “Bir ülkenin içerisinde yaşayan halkların ulusların istekleri talepleri olacaktır. Bunların demokrasi ve özgürlük çerçevesinde sükunet ile ele alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Bu çerçevede bölgede, şiddetten kaçınmaya herkesin özen göstermesini bekliyoruz” ifadesini kullanan Tezcan, şöyle devam etti:

“Hem iktidarın, hükümetin, devletin çevrelerinin hem de toplumsal hareketin içerisinde bulunan bütün taraflara şiddetten özenle kaçınmayı tavsiye ediyoruz. Bölgede sağduyunun hakim kılınması hepimiz açısından önemlidir. Demokratik hak ve özgürlükler çerçevesindeki taleplere dünyanın her yerinde saygı duyulması beklentimizdir. Bu meselenin çatışma ortamına taşınmaması için de özen gösterilmesi beklentimiz yüksek düzeydedir.”

“ONLARIN TUZAĞINA DÜŞMEYECEĞİZ”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün KHK açıklaması ile ilgili tartışmalara da değinen Tezcan, “AK Parti yönetimi, öyle bir rahatsız olmuş ki kendi partilerinin kurucusu Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı yapmış kadrolarını aforoz edecek kadar öfkelenmişler” diye konuştu.

Tezcan şunları kaydetti:

“Bizim kurucumuz değil diyecek noktaya gelmiş. Doğruysa eğer sözcülerinin söylediği. ‘Basit bir siyaset polemiği için Abdullah Gül bunu söyledi’ demeye çalışıyorlar. Bu tartışma bir cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışması değildir. Bu tartışma OHAL Türkiye şartlarında güvende mi değil mi? Tartışmasıdır. Abdullah Gül de bununla ilgili düşüncesini söylemiştir. Onların bu tuzağına düşmeyeceğiz.

Bu kadarcık bir eleştiri, hatırlatmaya dahi tahammül edemeyen bir anlayış yönetiyor Türkiye’yi. Millet için asıl tehlikeli olan nokta bu noktadır. Abdullah Gül’ün adaylığı meselesi üzerinden bir tartışmanın parçası olmayı doğru bulmuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimi gelince kim aday olacak, nasıl aday olacak herkes kendi mecrasında çıkar aday olur. CHP’de halkı, milleti tatmin edecek bir aday ile o gün kamuoyunun önüne çıkar.”

“SARAYININ BÜTÇESİ 1 DAKİKADA BİR ASGARİ ÜCRET YİYOR”

Asgari ücretin net 2 bin TL olması gerektiğini söylediklerini hatırlatan Tezcan, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Asgari ücretin net 2 bin TL olması gerektiğini söyledik. Ödenebileceğini biliyoruz. Hesaplarını yaptık. İşçinin nasıl geçineceğini düşünmeyen bir hükümet ile karşı karşıyayız. Asgari ücret pazarlığa tabi olamaz. Adından belli en az ücret. Açlık sınırın altında bir ücret tespit edildi. Bu işçiye seni açlığa mahkum ediyorum bu sana müstahak’ demektir. Buna benzer cümle kullanıldı. Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan; ‘1603 lira neyinize yetmiyor. Elinize dizinize dursun’ dedi.

Açlık sınırının altındakilere diyor. Bunu söyleyen kendi sarayının bütçesi 1 dakikada bir Asgari ücret yiyor. Sarayın 1 yılık bütçesi, 845 milyon 365 bin lira. Bölün bunu dakikaya bir dakikası 1608 lira. Dakika bir gol bir. Gece uyurken de bir asgari ücretlinin maaşını yiyor. Taksimetre çalışıyor. Bu israfı yaşayan, bu saltanat içinde hüküm sürenler işçiye diyorlar ki; ‘elinize dizinize dursun 1603 lira neyinize yetmiyor?’ Millete havale ediyorum. Kimin eline diline dursun? Osmanlı’yı böyle bir saltanat sefası yıkmıştı unutmasınlar. Bu millete bunu yapmaya hakları yok.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

escort izmit