• DOLAR
  5,8532
  %-0,09
 • EURO
  6,5333
  %-0,00
 • ALTIN
  279,59
  %-0,00
 • BIST
  97.324
  %-1,11
5G Teknolojisi Gerçekten Tehlikeli Mi?

5G Teknolojisi Gerçekten Tehlikeli Mi?

Teknolojinin ilerlemesiyle telekomünikasyon sektörü de hızlıca gelişmeye başladı .

Telekomünisyon sektörünün hızlıca ilerlemesi bazı kesimi ciddi anlamda tedirgin etmeye başladı .

Telekomünikasyon şirketleri 5G teknolojisi ile ilgili geliştirmelerin başladığı günden itibaren tehlileli olup olmadığını tartışır hale geldi .

5G teknolojisinin doğa ve insan sağlığı için tehdit oluşturduğuna dair birçok iddia mevcut.

Daha sonra Hollanda’dan gelen uydurma haber olduğu tespit edilen bir haber örneğinde, 5G teknolojisi için yapılan ağ testleri sırasında yüzlerce kuşun öldüğü söylenmişti.

Peki 5G Tekonolojisi Gerçekten Zararlı Mı?

Bu konuda o kadar fazla fikir ortaya atıldı ki insanların kafasının karışması ve bu durumu sorgulayıp , araştırmaları çok normal .

Ancak bu olayı tekni açıdan incelediğimizde , risk söylentilerinin boş bir iddiadan fazlası olabileceğini görüyoruz.

Zira 5G teknolojisi için 30 Ghz ila 300 Ghz arasında değişen yüksek frekans özellikleri, 4G gibi öncül teknolojilere göre daha fazla „anten” kullanımı anlamına geliyor. Çünkü bu frekans aralığında, verim elde etmek için antenlerin eskisinden çok daha yakın hologram mesafelerde birbirleriyle irtibat kurmalarını sağlamak gerek.

Anten sayısındaki artışı büyük ölçekte düşündüğümüzde sadece „birkaç” antenden çok öte rakamlar ortaya çıkıyor. Bahsi geçen antenlerin çoğunluğu bir baz istasyonuna göre düşük profilli antenler. Ancak yine de çevreye yayılan radyasyon da ciddi bir artıştan söz etmek mümkün.

Bilim Dünyası ve 5G Teknolojisinin Zararları

Kablosuz iletişim teknolojileri alanında lider firmalar, bu teknolojinin sağlık ve çevre açısından bir tehdit oluşturmadığını iddia ediyor. Buna karşın, 40 farklı ülkede 215 bilim insanı tarafından yapılan bazı araştırmalar mevcut.

Bu araştırmalarda ortaya çıkan bulgular ve raporlar doğrultusunda Birleşmiş Milletler’e acil önlem çağrıları yapıldığı biliniyor. Bu noktada, özellikle kablosuz ağların oluşturduğu elektromanyetik alana maruz kalmanın tehlikeleri öne çıkarılıyor. İnsanların yarattığı elektromanyetik alanların doğaya verdiği zararlarla ilgili geçmiş araştırmalar, 5G teknolojisinin tehlikeleri konusunda tekrar gündeme gelmiş oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN