Kent trafiğini rahatlatacak 25 kavşak yeniden düzenleniyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, mevcut trafik yoğunluğunu azaltmak için 25 kavşakta düzenleme çalışması başlattı.

Kent trafiğini rahatlatacak 25 kavşak yeniden düzenleniyor
17 Kasım 2020 - 23:23
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini rahatlatmak amacıyla 25 kavşakta çalışmalara başladı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, Ulaşım Ana Planı Revizesi kapsamında çalışma yürütülecek kavşaklara öncelikle kamera yerleştirerek trafik yoğunluğunu tespit etti. Yapılan tespitlerin ardından trafik ve yaya yoğunluğu göz önüne alınarak çözüm önerilerinin projelerini hazırlayarak Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında sunan Ulaşım Daire Başkanlığı, projelerini kabul edilmesiyle fiili çalışmaları başlattı.

UKOME toplantısında alınan kararların ardından Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Alt Yapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından Orhan Doğan Caddesi’ndeki kavşak ve refüj düzenlenmesi ile başlandı. Orhan Doğan Caddesi'ndeki çalışmalarda bin metre bordür ve parke kullanılacak, 10 bin metre kare peyzaj çalışması yapılacak. Çalışmanın tamamlanmasıyla bu kavşakta trafik yoğunluğu yüzde elli azalacak.

Kavşaklar standartlara uygun hale gelecek
Çalışmaların ardından standartlara uygun hale getirilecek kavşaklarla, yayalar ve taşıtlar için güvenlik sorunu yaratan alanların önüne geçilecek, kentin trafik yoğunluğu azalacak. Kavşak çalışmalarıyla birlikte caddedeki ve kavşaktaki peyzaj çalışması yapılarak daha yeşil bir alan oluşturulacak. Refüjler, ağaç ve çiçeklerle süslenecek. Bir sonraki Kavşak çalışmasına Çevlik Caddesi'nde başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, ardından diğer noktalarda da kavşakları düzenleme çalışmalarını sürdürecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum