Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?
20 Mayıs 2021 - 04:14
Bankalar tarafından sağlanan kredi olanakları sayesinde insanlar yakınlarına borçlanmadan nakit ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Ancak isteyen herkes bankalardaki kredilerin sistemlerinden istifade edememektedir. Geçtiğimiz yıllarda kredilerin çekiminde sağlanması gerekli olan şartların az olması yüzünden binlerce TL zarar edilmiştir. Hem bu neden yüzünden hem de vatandaşların ödeyemeyecekleri borçların altına girmelerine mâni olmak için bankalar belli başlı şartları oluşturmuşlardır.
Kredi çekmek isteyen kişilerin muhakkak gelir belgesine ihtiyacı bulunmaktadır. Herhangi bir geliri bulunmayan kimse bankalara başvurarak nakit ihtiyacını giderememektedir. Gelir belgesi ile aynı işi gören farklı belgeler de yok değildir. Üzerine kayıtlı gayrimenkulleri bulunan kişiler bu gayrimenkulleri ipotek ettirerek de istediği miktarları bankalardan çekebilmektedir. İkinci seçenek genellikle konut kredilerinde tercih edilmektedir. Kredilerin çekilebilmesi için başvuruların bireysel şekilde yapılması da şartlar arasında en önemlilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kimler Kredi Çekebilir?

Bankalardan kredi çekebilmek için yaş şartının sağlanması istenmektedir. Zira ülkemizde on sekiz yaşın altında olan kişilerin kredi çekmeleri mümkün değildir. Aynı şekilde belli kredilerin temin edilmesi için bireylerin Türk vatandaşı olup olmadıkları konusuna da bakılmaktadır. Son olarak gelir belgesinin de kendi içerisinde belli şartları sağlaması önemlidir. Örnek vermek gerekirse pek çok banka bireylerin sigortalarının en az 90 günden bu yana devam etmesini şart olarak öne sürmektedir. Şartların detaylarını öğrenmek için kredilerin türleri üzerinden araştırma yapılmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum