"Kumandan" oyunu tiyatroseverlerle buluştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “Kumandan/Medine Müdafi-i Fahrettin Paşa” oyunu tiyatroseverlerle buluştu.

"Kumandan" oyunu tiyatroseverlerle buluştu
11 Ocak 2022 - 00:01

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, FeqiyêTeyran Kültür Sanat Sezonu kapsamında kentte ücretsiz kültür ve sanat faaliyetlerine devam ediyor.

Senaryosunu Yusuf Akçay'ın yazdığı, yönetmenliğini ise Kenan Korkmaz'ın yaptığı "Kumandan" adlı tiyatro oyunu Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelendi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği oyun, izleyicilerin beğenisini kazandı. 

İzleyicilerden Serkan Akan, kentte bu tür etkinliklerin yapılmasından memnun olduğunu söyledi

Akan, şunları aktardı:

“Diyarbakır’da sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yapılmasını olumlu karşılıyoruz. Oyunu izlemeye ailece geldik.  Boş zamanlarımızı bu sayede güzel bir şekilde değerlendirmiş oluyoruz. Bu tür etkinliklerin devamlı yapılmasını diliyoruz.”

Ecdadımızın tarihini öğrenmemiz açısından faydalı bir oyundu

Rojin Aslan ise oyunu izlerken duygu dolu anlar yaşadığını belirtti. 

Aslan, “Eğitici bir eserdi. Oyunu izlerken eskilere, tarihe gittik, sanki zaman yolculuğuna çıkmış gibi olduk. Ecdadımızın tarihini öğrenmemiz açısından faydalı bir oyundu” şeklinde konuştu.

 Zeynep Özpolat ise tiyatronun kişisel gelişimine katkı sunduğunu ifade etti.

Tiyatroyu izlerken keyif aldığını ifade eden Özpolat, “Hafta içi çoğunlukla derslerle ilgileniyorum, yoğun geçiyor. Hafta sonu böyle bir etkinliğe arkadaşlarımızla gelince moral ve motivasyonumuz artıyor.” dedi.

Oyunun Konusu

Oyunda, Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasının ardından Medine'yi müdafaa etmekle görevli Fahreddin Paşa'nın, İstanbul'a geri çağrılmasına rağmen 72 gün boyunca düşman kuvvetlerine direnmesini ve Hz. Peygamber sevgisi anlatılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum