Oto Ekspertiz Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto Ekspertiz Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto Ekspertiz Dükkanı Nasıl Açılır?
05 Haziran 2021 - 22:05


Oto ekspertiz sektörü her yıl daha çok büyüyerek, otomotiv alım satım sektöründe önemli bir yer almaya başlamıştır. Özellikle ikinci el araç alım ve satımlarında ekspertiz yapılması zorunlu hale gelmiştir. Talebin artması ile bu karlı sektöre giriş yapmak isteyen girişimcilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Oto ekspertiz açıp bu karlı sektöre girmek isteyenlerin önünde birkaç tercih mevcuttur. Bu tercihler; bayilik almak, sıfırdan oto ekspertiz dükkanı açmak, mevcut olan bir ekspertiz dükkanını devir almak. Oto ekspertiz ustası olarak sıfırdan bir oto ekspertiz dükkanı açmanız mümkündür. Fakat bu sektörde talepler genellikle kurumsal olan oto ekspertiz markalarından yana kullanılmaktadır.

Yeni çıkan kanun kapsamında, sözleşme vasıtası ile ekspertiz hizmetinin sağlanması ve ekspertiz hizmetlerinden bazı garantilerin talep eden kişilere sunulmasıdır. Bunu için bayilik veren bir oto ekspertiz dükkanı açılması daha kolay ve karlı olacaktır. Öncelikle yapılması gereken yatırım yapılacak olan sermayenin miktarını belirlemektir. Daha sonra bayilik almak için kurumsal oto ekspertiz firmaları ile görüşmeye başlanılmalıdır.

Oto ekspertiz bayiliği alırken en iyi oto ekspertiz firması ya da en fazla oto ekspertiz şubesi olan olarak tercih yapmamalısınız. Oto ekspertiz yapmak için size en iyi faydayı sağlayacak olan kurumsal firmayı arama amacına girmelisiniz. Bayilik veren kurumsal oto ekspertiz firmalarının marka değeri, isim hakkı bedeli, cirodan pay alımı, reklam katılım payı, bayi bölge koruması, sahip oldukları cihazların güncel teknolojiye sahip olması önemlidir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak kurumsal bir firmadan bayilik alırken yapacağınız karı da hesaplamalısınız.

OTO EKSPERTİZ DÜKKANI AÇMAK İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER NELERDİR?
Oto ekspertiz dükkanı açmak istiyorsanız öncelikle 200 metre kare ya da 300 metre kare kadar bir mekana sahip olmalısınız. Bu mekanın ilk önce oto ekspertiz yapabilmek için uygun olarak dizayn yapılması gerekir. Dükkanda en az 1 adet lift, 1 adet tork ölçme cihazı, rüzgar tüneli, gerekli donanımlara sahip 2 adet bilgisayar ve boya ölçüm cihazı olmalıdır. Oto ekspertiz dükkanı açacağınız bu yerde bir adet bekleme salonu ve birde ofis kanadı bulunmalıdır. Bayilik aldığınız zaman bayiliğin şartlarına göre bir dükkan oluşturmak zorundasınız.
Kaynak: https://experix.com.tr/oto-ekspertiz-acmak-maliyeti-ve-gerekli-belgeler/

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum