Plakalı Eşanjör

Plakalar arasında ısı değişimini sağlayan sistem olarak tanımlanır. Bu sistem 1920 yılı itibariyle varlık göstermeye başlamıştır.

Plakalı Eşanjör
04 Ekim 2021 - 13:47
Plakalar arasında ısı değişimini sağlayan sistem olarak tanımlanır. Bu sistem 1920 yılı itibariyle varlık göstermeye başlamıştır. Bu sistemin diğer bir adı ısı eşanjörüdür. Bu eşanjörün geniş bir kullanım alanı vardır. Genel olarak iki sıvı arasında ısı değişimi için kullanılır. Bazı durumlarda sıvı ve gaz arası ısı değişimi nedeni ile de kullanılabilir.
 
 Bu sistem üst üste bırakılan plakalardan oluşmaktadır. Bu plakaların arasında boşluklar vardır. Plakalı eşanjör sistemlerinin çalışma mantığı diğer eşanjörler ile aynıdır. İlgili çalışma prensibi aşağıdaki gibidir:

Öncelikle sıcaklık değeri daha çok olan sıvı ısısını plakalarda toplar.

Toplanan bu ısı plakanın diğer yüzeyi aracılığı ile diğer sıvıya da iletilir.

Bu sistemin kapasitesi kullanılan plaka sayısı ile doğru orantılıdır. Experhe firmasında plakalı eşanjör üretimi yapılır. İlgili firma deneyimli ekibi ve sahip olduğu birikim bahsi geçen eşanjör sistemi ile önerilir.
 
 Plakalı Eşanjör Sisteminde Dikkat Edilmesi Gereken Etmenler Nelerdir?

İlgili plakalar kullanılacağı ortamdaki basınca uygun olmalıdır.

Plakanın yapıldığı malzeme çok önemlidir. Seçilen malzemenin kaliteli olması plakanın nitelikli olması açısından önemlidir.

Seçimi yapılan plakanın gövde kalınlığı önemlidir.

İlgili plakanın sahip olduğu kalite belgeleri de dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Plakalı Eşanjörün Kullanım Alanları Nelerdir?

Yerden ısıtma

Merkezi ısıtma

Bölgesel ısıtma

Basıncı kırmak için

Havuz suyunun ısıtılması için

Sıcak su temini

Plakalı Eşanjörün Temizliği ve Bakımı
 
 İlgili eşanjörler düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun sebebi plakalı eşanjör sistemlerinin kireç tutmasıdır. Kireç temizlenmediği takdirde birikir. Bu durumda biriken kireç eşanjörü tıkar ve çalışmasına engel olur. Genel olarak kirecin temizlenmesi için porçöz tercih edilir. Porçöz kirecin sökülmesi için kullanılan bir kireç çözücüdür. Fakat porçöz kullanılırken dikkat edilmelidir. Eğer ilgili temizleyici fazla kullanılırsa plakalı eşanjörlerin delinmesine neden olabilir. Bu yüzden ilgili temizliğin uzman yardımı ile yapılması tavsiye edilir.
 
 Experhe firması farklı alanlarda kullanılabilecek plakalı eşanjör üretimi yapmaktadır. Bu yüzden bahsi geçen firma her alana uygun plakalı eşanjör satışını sağlamaktadır. İlgili sebeplerden dolayı experhe firması plakalı eşanjör alımı için tavsiye edilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum