Sabit Asfalt Plenti Çalışma Sistemi

Asfalt üretiminde kullanılan ve birçok projede de ihtiyaç duyulan asfalt plentinin kendi arasında üçe ayrıldığını söylemek mümkün.

Sabit Asfalt Plenti Çalışma Sistemi
10 Ağustos 2021 - 12:26
Asfalt üretiminde kullanılan ve birçok projede de ihtiyaç duyulan asfalt plentinin kendi arasında üçe ayrıldığını söylemek mümkün. Bunlardan ilki olan ve geçmişi daha köklü olan sabit asfalt plenti genellikle belediyeler ve şehir mühendisleri tarafından tercih edilen bir türdür. Bunun da birçok sebebi bulunmaktadır.
Bu sebeplerden ilki ve en önemlisi de sabit asfalt plentinin uzun süreli projeler için uygun gözükmesidir. Diğer türler daha çok kısa dönem projeler için tercih edilmektedir. Uzun dönem projeler için tercih edilen bu asfalt plenti de saatte 40 ton ve 240 ton arasında asfalt üretmektedir. Kapladığı alan da diğer türlere göre doğal olarak daha fazladır.

Mobil Asfalt Plenti

Asfalt plentinin ikinci türü olan mobil asfalt plenti de sabit asfalt plentinin tersine daha çok kısa dönem projeler için uygundur. Kolay taşınabilir yapısı da en önemli avantajlarından bir tanesidir. Bu sebeple bölge içinde kısa süre içerisinde bir yerden diğer yere taşınması da mümkün olmaktadır. Kolay taşınabilir olmasının yanı sıra sabit asfalt plentinin aksine daha az yer kaplamaktadır. Bu tür özelliklerinden dolayı da belirtmiş olduğumuz gibi kısa dönemli projeler için uygundur.
100-120 ton arasında saatte asfalt üretimi de sağlanmaktadır. Nakliye ücreti oldukça uygundur, ek malzeme ihtiyacı oldukça azdır ve bunun yanı sıra acil projelerde de anında devreye girebilme özelliği bulunmaktadır.
 

Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plenti

Son asfalt plenti türü olan kontinü (sürekli) tip asfalt plenti de son yıllarda daha ön plana çıkmaktadır. Özellikleri bakımından bu tür asfalt plentleri de genel olarak kısa dönemli projeler için tercih ediliyor olsa da mobil türüne göre daha uzun süreli de tercih edilme şansı bulunmaktadır.
Tüm bunların yanı sıra kolay taşınır, malzemeleri tek bir konteynere sığacak kadar uygundur. İşte bu tür sebeplerden dolayı da proje sahiplerinden dolayı sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda asfalt malzemelerinin çift şaftlı karıştırıcı sisteminin olması sebebiyle de kontinü türü daha çok yüksek kaliteli asfalt üretmesiyle de ön plana çıkmaktadır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum