Silikon Cephe Neden Tercih Edilmeli?Silikon Cephe Neden Tercih Edilmeli?

Cam bölmeler, alüminyum dikey ve yatay cephe çerçeveleri ve alt çerçevenin oluşturulduğu sistemdeki alüminyum profiller tarafından oluşturulan kasetlere özel kimyasallar (yapısal silikon) kullanılarak yapıştırılır.

Silikon Cephe Neden Tercih Edilmeli?Silikon Cephe Neden Tercih Edilmeli?
13 Eylül 2020 - 13:24

Cam bölmeler, alüminyum dikey ve yatay cephe çerçeveleri ve alt çerçevenin oluşturulduğu sistemdeki alüminyum profiller tarafından oluşturulan kasetlere özel kimyasallar (yapısal silikon) kullanılarak yapıştırılır. Daha sonra sırlı kasetler, sistem armatürleri kullanılarak alüminyum çerçevelere bağlanır. 15 mm genişliğinde cam derzleri ve 15 mm derin derz boşlukları, binanız dışarıdan bakıldığında dikey ve yatay eksenlerde ince çizgiler olarak görüldüğünden, binanız için zarif bir görünüm sağlar. Cam paneller arasındaki sızdırmazlık çift EPDM şeritlerle yapıldığından, paneller arasına silikon dolgu macunu uygulanması gerekli değildir.
 
 Gerekirse bir mekanizma ve tutamak eklenerek tüm cam panelleri gizli kanatlara (kapatıldığında dışarıdan açılabilen pencereleri görmeden) dönüştürmek mümkündür. Silikon cephelerde kullanılacak çift cam kademeli olarak UV ışınlarına dayanıklı özel silikon dolgu ile üretilmektedir. Çift camlı paneller, fabrika tesisinde açıklık belirleme bantları (Norton Bantlar) ve yapıştırma silikonu (General Electric, Dow Corning, vb.) Sistem detaylarına göre üretilen kasetlere sabitlenir. Çift camlı panellerin yapıştırma silikonu ve silikon dolgu macununun uygunluğu, olası sorunları önlemek için her zaman test edilir.
 
Silikon Cephe Çeşitleri
 
 Günümüzde silikon cephe 2 çeşittir. Bunlardan biri geçmeli sistem diğeri ise kaset sistemidir. Silikon cephe klips sistemi (geçmeli sistem), camın yalıtım camıprofillerinden oluşan çerçeveye yapıştırma işlemidir. Yapılmış cam paneller, önceden monte edilmiş yapısal perde duvarına monte edilir. Tüm derz boşlukları silikon dolgu ile tamamlanır.
 
 Bir diğer yöntem olan silikon cephe kaset sisteminde ise, kaset profilleri oluşturulan çerçeveye yapıştırma işlemiyle yapıştırılan dereceli camdan oluşturulur. Oluşturulan kaset panelleri, daha önce sahada monte edilmiş olan yapısal taşıyıcıya monte edilir. Bu, istenen alanlarda gizli kanatların kolayca açılmasını sağlar.
 
Silikon Cephe Çeşitleri Avantajları
 
 Silikon dış cephe kaplama binaların dış görünümü cam olarak şekillendirerek binaya dışarıdan bakıldığında binanın sadece cam kaplama olarak gözükmesini sağlar. Kattığı bu estetik sayesinde genellikle iş yeri binalarında sıklıkla tercih edilir. Çünkü prestijli bir etkisi vardır.
 
 Yapı kaplama malzemelerinde en iyi performans ve estetik görünüm denilince ilk sırayı silikon cephe alıyor. Silikon cephe hafif ve dayanıklı bir malzeme olarak iç ve dış cephe kaplamalarında en yüksek performansı sağlayan kolay uygulanabilen bir yapı kaplama malzemesi olmasıyla da avantaj sağlamaktadır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum