UYAP Vatandaş Portalı

UYAP Vatandaş Portalı

UYAP Vatandaş Portalı
09 Ağustos 2020 - 20:34


 
 
 
UYAP vatandaş portalı, vatandaşların kendilerine karşı açılmış olan davaları takip edebilmesi için tasarlanmış bir web sitesidir. Ayrıca vatandaşlar bu web sitesi sayesinde karşı tarafa açtıkları davalarıda inceleyebilmektedir. UYAP vatandaş portalında dosya sorgulatma işlemini yapmak oldukça basittir. Tabii bu vatandaş portalı üzerinden sadece dosya kontrolü yapılmamaktadır. Tüm bunların yanı sıra vatandaşlar, dosya evraklarının bir çıktısını alabilir ve duruşmaların zamanını öğrenebilir.
 
 
 
UYAP vatandaş portalı E devlet kapısı ile entegreli bir şekilde hizmet vermektedir. Yani vatandaş portalına giriş yapmak için e devlet üyeliğinizi kullanabilirsiniz. Eğer bir e devlet üyeliğiniz yok ise direkt olarak vatandaş portalına üye olabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra elektronik ve mobil imza kullanarakta sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra dosyalarınızdaki gelişmelerden anında haberdar olabilir, dosyaların içerisinde bulunan tüm evrakların içeriğini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz.
 
 
 
UYAP Vatandaş Portalı Artıları Nelerdir?
 
 
 
Vatandaş portalı sayesinde vatandaşlar, dosyalarında oluşan gelişmelerden en kısa zamanda haberdar olmaktadır. Ayrıca dosyanın içerisinde bulunan evrakları ve safahat bilgilerini inceleyebilirler. Vatandaşlar, açmak istedikleri dava için ödeyecekleri harç bedelini vatandaş portalı üzerinden hesaplayabilir. Yani harç bedeli için evden dışarı adım atmanıza bile gerek yoktur. Tüm bunların yanı sıra vatandaşlar, portal üzerinden yargı birimlerinin iletişim numaralarına kolay bir şekilde ulaşabilir. Elektronik ya da mobil imzaya sahip olmayan vatandaşlar e devlet şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapabilir.
 
 
 
Elektronik İmza İle Portala Giriş Yapma
 
 
 
Eğer bir elektronik imzanız varsa, portala giriş seçenekleri arasında bulunan E imza seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan sayfadan akıllı kart tipinizi seçin ve tamam düğmesine tıklayın. Tamam kısmına tıkladıktan sonra karşınıza şifre giriş ekranı gelecektir. Buradan da şifre kısmına akıllı kartınızda bulunan şifreyi girerek sisteme giriş sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınız anda hemen panele yönlendirileceksiniz. Panel üzerinden dosya sorgulatma ve harç hesaplama gibi işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer akıllı kartınız yanınızda yoksa ve sisteme giriş yapamıyorsanız telefon operatörünüz sayesinde mobil imza kullanarak giriş yapmayı deneyebilirsiniz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum