Vali Karaloğlu: "Diyarbakır'ı inşa etmeye, güzelleştirmeye devam edeceğiz"

Diyarbakır Surlarının kaçak yapılardan arındıırlması için Benusen’de başlatılan kamulaştırma çalışmaları devam ediyor

03 Ocak 2022 - 01:27

Diyarbakır Surlarının kaçak yapılardan arındıırlması için Benusen’de başlatılan kamulaştırma çalışmaları devam ediyor

Vali Karaloğlu:

“2022 yılında da Diyarbakır için koşturmaya, üretmeye devam edeceğiz. Değerli Diyarbakırlılar bizimle beraber hayal edin sizinle beraber biz Diyarbakır’ı inşa etmeye, güzelleştirmeye devam edeceğiz”

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Diyarbakır Surlarının kaçak yapılardan arındırılarak korunması ve çevresinin yeşillendirilmesi için başlatılan kamulaştırma çalışmalarının 5’inci etabı başladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü Surların ihtişamının ortaya çıkartılarak gelecek nesillere aktarılması ve çevresinin yeşillendirilerek vatandaşların hizmetine sunulması için başlatılan kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. 

5. etap yıkım çalışmalarının başladığı alanda incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, teknik ekipten bilgi aldı.

Vali Karaloğlu burada yaptığı açıklamada, surların temizlik, restorasyon ve etrafındaki kaçak yapılardan temizlenmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

Yapılan çalışmanın finansmanının Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sağlandığını belirten Karaloğlu, Benusen bölgesinin tamamının koruma imar planında sit alanı olduğunu, kenti güzelleştirmek ve çarpık yapılardan temizlemeye devam edeceklerini aktardı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır Şubesi tarafından çalışmaların karalanmak istendiğini belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Aşkla, şevkle, ihlasla Diyarbakır için üretmeye çalışırken birileri eski alışkanlıklarıyla yine ortaya çıktılar. 2 gün önce 1 pankart astılar ve dediler ki ‘Diyarbakır sahipsiz’ değil. Diyarbakır'da kaçak yapılaşma var, suç duyurusunda bulunuyoruz. Diyen kim? Mimar Mühendis Odaları birliği, TMMOB. Ya arkadaşlar insana sormazlar mı? Bu kaçak yapılar yapılırken bu şehir bu hale gelirken siz neredeydiniz? Hiç eleştirdiniz mi? Bugün şehri bu kaçak yapılardan temizlemek için gece gündüz çalışan insanlara iftira atmaya, karalama yapmaya utanmıyor musunuz?”

Kırklar Dağı’nda dönemin belediye yöneticilerinin bölgeyi ranta teslim ettiğini ifade eden Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

 “Hiç o günkü belediye başkanını, meclis üyelerini, görevlileri eleştirdiniz mi? “ Hayır, niye? Çünkü sizin ağa babalarınız öyle istiyordu. Bugün de bizi eleştirmemizi istedikleri için böyle yapıyorsunuz. Okuduğunuz bildiriyi bile sizin yazmadığını biliyorum. Elinize tutuşturdular talimat verdiler. Sizde topuk selamıyla o bildiriyi okudunuz. Siz de inanmıyorsunuz söylediklerinize onu da biliyorum.”

Şehrin gelişimi için çalıştıklarını aktaran Karaloğlu, şunları aktardı:

“Diyarbakır'da valisi ile milletvekili ile ilçe belediye başkanlarıyla ihlasla, samimiyetle çalışan bir ekip var. Bunu sizde görüyorsunuz ama ne yazık ki iradeniz yok. İradenizi başkasına teslim etmişsiniz. Elinize tutuşturulan bildiriyi okuyorsunuz. Bu şehrin sahibi var. Burada valisi ile milletvekiliyle, işçisiyle, esnafıyla, çiftçisi ile vatandaşıyla bu şehrin sahibi burada bu şehre sahip çıkmaya devam edeceğiz.Boşuna konuşmayın.”

Bu millet size fırsat vermeyecek

Kırklar Dağı’nda rant nedeniyle yeşil alanların yok edildiğini belirten Karaloğlu, şunları kaydetti:

“Şimdi şehrimize sahip çıkmak istiyorsanız size bir görev veriyorum. Bakın Kırklar Dağı'nı ranta teslim edenlerin hatası yüzünden bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi 100 milyon lira tazminata mahkum edildi. Eğer bu şehre sahip çıkmak istiyorsanız çıkın şunu söyleyin.Bu şehre deyin ki buna sebep olan Büyükşehir Belediye Başkanı, buna sebep olan Sur Belediye Başkanı,buna sebep olan büyükşehir meclis üyesi, Sur meclis üyesi, bu tazminatı cebinizden ödemeniz lazım. Deyin ki biz de sizin bu şehre bu şehrin kaynaklarına, bu milletin kaynaklarına sahip çıktığınız da inanalım. Yoksa kara propagandayla. Yıkıcı yok edici fikirlerinizle bu şehri tekrar karanlık günlerine çevirmek istiyorsanız kusura bakmayın bu millet size fırsat vermeyecek. Bu millet son 5 yıldır yakalamış olduğu huzur ortamını devam ettirmekte kararlı. Size de bu fırsatı vermeyeceğiz. Lütfen kendinize gelin. Gelen şurada yapılan çalışmaları görün. Korkmayın, hakkı da teslim edin.”

Diyarbakır için koşturmaya ve üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

“İnşallah 2022 yılında da Diyarbakır için koşturmaya, üretmeye devam edeceğiz. Değerli Diyarbakırlılar bizimle beraber hayal edin sizinle beraber biz Diyarbakır’ı inşa etmeye, güzelleştirmeye devam edeceğiz. Bu kamulaştırma işleri bittiğinde Urfa Kapıdan başlayarak Fiskaya’ya kadar yemyeşil bir bant olacak. Bisiklet yolları, seyir terasları, etkinlik alanlarından oluşan yeşil bir banttan hem bu şehirde yaşayan hem dışarıdan gelen vatandaşlarımız gezmiş olacak.”

Huzur ve güven ortamıyla birlikte sürdürülen çalışmaların meyvelerini verdiğini sözlerine ekleyen Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 “Son dönemde Diyarbakır'da iç turizmde çok ciddi bir yoğunluk var. Önümüzdeki dönem bu yoğunluğun artacağını artık yavaş yavaş dış turizmin de gelişeceğini şimdiden görüyoruz. Bu çalışmalarımızda inşallah onu desteklemiş olacak. Rabbim yolumuzu bahtımızı açık etsin inşallah”

Bölgede devam eden çalışmalar kapsamında daha önce de 300 yapının yıkım işlemi gerçekleştirilmişti.

Programa AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Ebubekir Bal, AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak, Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum