Varikosel, sperm hareketlerinin azalmasıyla ortaya çıkıyor!

Varikosel, testislerinizi tutan gevşek deri torbası içindeki damarların genişlemesidir. Varikosel, bacağınızda görebileceğiniz bir varisli damara benzer. Varikoseller, kısırlığa neden olabilen düşük sperm üretimi ve düşük sperm kalitesinin yaygın bir nedenidir. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez. Varikoseller ayrıca testislerin normal şekilde gelişmemesine veya küçülmesine neden olabilir.

Varikosel, sperm hareketlerinin azalmasıyla ortaya çıkıyor!
25 Şubat 2021 - 02:43

Skrotum (erkeklerde testislerin bulunduğu torba), testislerinizi tutan deri kaplı bir kesedir. Aynı zamanda üreme bezlerine kan sağlayan arterleri ve damarları da içerir. Skrotumda bir damar anormalliği varikosele neden olabilir. Varikosel, skrotumdaki damarların genişlemesidir. Bu damarlara pampiniform pleksus adı verilir.

Varikosel sadece skrotumda oluşur ve bacakta oluşabilecek varisli damarlara çok benzer.Varikosel, bazı durumlarda kısırlığa yol açabilen sperm üretimi ve kalitesinin azalmasına neden olabilir. Testisleri de küçültebilir. Peki nasıl belirti verir, nasıl tedavi edilir?

VARİKOSEL NEDİR?

Vertikosel, erkek kısırlığının tedavi edilebilen ve en sık görülen sebebidir. Varikosel belirti olarak testislerin çevresinde ağrı ve bacak içerisinde çekme tarzında belirtiler verebilir. Mekanizma olarak birçok mekanizma tariflenmektedir ama en sık olarak belirteceğimiz testis çevresindeki damarların genişlemesine bağlı olarak testislerde sıcaklığın artması ve buna bağlı olarak testislerin fonksiyonlarını tam olarak gerçekleştirememesi ve sperm sayı ve kalitesinin, sperm hareketlerinin azalması şeklindeki belirtiler ile kendini gösterir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum