Karaloğlu: "Vatandaşın hizmetkarıyız"

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Fırat Mahallesi Aşağı Karakuyu’da yerinde dönüşüm başlattı

10 Ocak 2022 - 23:51

Vali Karaloğlu: 

“Vatandaşımızla el ele, gönül gönüle bir kentsel dönüşüm faaliyetini hep birlikte başlatıyoruz”

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Fırat Mahallesi Aşağı Karakuyu bölgesinde yerinde dönüşüm başladı. 

Vali Münir Karaloğlu, yerinde dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk kazmanın vurulduğu alanda çalışmaları inceledi.

Karaloğlu, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın farklı mahallelerinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile beraber kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüklerini söyledi. 

“Vatandaşımızla el ele, gönül gönüle bir kentsel dönüşüm faaliyetini hep birlikte başlatıyoruz” ifadelerini kullanan Karaloğlu, Yenişehir’de Dicle ve Feritköşk, Benusen, Bağlar Kaynartepe’de kentsel dönüşüm faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti. 

Aşağı Karakuyu bölgesi ile ilgili hem oturanlardan hem de çevredekilerden çok şikayet aldıklarını dile getiren Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Şehrin göbeğinde ahırlar vardı, koku yapıyordu, sinek üretiyordu. Çevredeki sakinleri ve buradaki vatandaşlarımız da çok rahatsızdı. Çünkü burada insani koşullar çok kötü. Herkesin insani, yaşam koşulları iyileştirilmiş bölgelerde yaşama hakkı var. Biz öyle görüyoruz. Diyarbakır'da yaşayan her vatandaşımız bizim için değerlidir, kıymetlidir.” 

“Yerinde bir dönüşüm yapıyoruz”

Aşağı Karakuyu’da oturanların yine yerlerinde oturmaya devam edeceğini vurgulayan Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle burada yerinde bir dönüşüm yapıyoruz. Vatandaşlarımız bir yere gitmiyor. Yapılacak yeni konutlarında oturacaklar ama bölgede 52 dönüm arazinin 25 dönümü yeşil alan park olacak. Sadece 19 dönümünde konut üretilmiş olacak. Kayapınar’a, Diyarbakır'a yakışır çok güzel bir yeni mahallemiz inşallah bu 52 dönüm üzerine kurulmuş olacak.” 

“Diyarbakır’ın tarihindeki kaçak yapıyla en çok mücadele edilen dönemdeyiz”

Son dönemde Diyarbakır’da birilerinin “kaçak yapılaşma var” diye suç duyurusunda bulunduğunu anlatarak şunları kaydetti:

“Diyarbakır’da birileri ortaya çıkıp ‘Diyarbakır sahipsiz değildir. Diyarbakır’da kaçak yapılaşma var, suç duyurusunda bulunuyoruz.’ dediler. Bizde onlara dedik ki Diyarbakır’ın tarihindeki kaçak yapıyla en çok mücadele edilen dönemdeyiz. Neredeyse Diyarbakır'ın sorun olan her mahallesinde şu anda kentsel dönüşüm faaliyetleri başladı. Böyle bir dönemde ortaya çıkmış olmanın hikmeti olmalı. Ya vatandaş çok memnun o memnuniyete algı operasyonu yapıyorlar veya başka bir dertleri var. Onlara şöyle bir görev vermiştim, eğer bu kente gerçekten sahip çıkmak istiyorsanız. Bu kentin en kıymetli bölgesi Kırklar Dağı’nı imara, ranta açan ve daha sonra yıkmak zorunda kaldığımız rezidanslar dolayısıyla şu anda bu kentin Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi milletin parası olan 100 milyon tazminat ödemek zorunda kalacak. Eğer bu kente sahip çıkmak istiyorsanız ortaya çıkın deyin ki bu kentin 100 milyon lirasını heba edenler bunu ceplerinden ödesin, çıkın bunu konuşun dedim.” 

“Biz vatandaşın hizmetkarıyız, xebatkarız”

Karaloğlu, sonuç odaklı çalıştığını ve işinin vatandaşın sorununu çözmek olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben demogoji sevmem, işim de değil. Benim işim iş yapmak, iş üretmek vatandaşın sorununu çözmek. Ben sonuç odaklı bir adamım, sonuç alacak işlerle uğraşıyorum. Bu arkadaşlar basın toplantısında yine hezeyanlarını ortaya koydular. Şöyle bir ifade kullanmışlar ‘Valinin gücü gecekonduda oturanlara yetiyor.’ Devlet, valiler, kaymakamlar, devlet görevlileri vatandaşına karşı güç kullanmaz. Biz vatandaşımıza karşı güç kullanmayız. Biz vatandaşın hizmetkarıyız. Xebatkarız. Biz vatandaşla anlaşarak kentsel dönüşüm yapıyoruz. Bakın burada oturan vatandaşların hepsi burada muhtarımız burada herhangi bir vatandaşın şikayeti var mı? O zaman sizin derdiniz ne? ‘Valinin gücü gecekonduda oturana yetiyor’ demek ne demek. Hem ‘Kaçak yapıyla mücadele edilmiyor.’ diyeceksin hem de kaçak yapıyla mücadele eden valiye ‘Senin gücün gecekonduda oturana yetiyor.’ diyeceksin. Biz gücümüzü vatandaşa kullanmayız. Gücümüzü fitneci bozguncu ya kullanırız. Kimse kusura bakmasın. Bu milletin huzurunu bozmak isteyene gücümüzü kullanırız ama vatandaşa hizmet ederiz. Biz hizmetkârız”

“Diyarbakır halkının layık olduğu şehirleşmeyi gerçekleştireceğiz”

Kayapınar’da çarpık yapılaşma olan Peyas Mahallesi’nde yıllardır çözülemeyen sorunu Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın vatandaşlarla yerinde dönüşüm yapmak üzere anlaştıklarını, yapılan imar değişikliğine herkesin sevindiğini anlatan Karaloğlu, şunları kaydetti:

“İmar değişikliği ilçe belediyesinden Büyükşehir Belediyesinden çıktı, kesinleşti. Sevindik, herkes sevindi, hiç kimsenin itirazı yok. Yerelde oturan hiçbir Allah'ın kulunun itirazı yok. Aynen burası gibi bir çöküntü alanı orayı da kurtaralım istedik. Bu kentin sahip olduğunu iddia edenler var ya bu TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası hemen koştular, mahkemeye gittiler, dava açtılar. Muhtarla, vatandaşla anlaşarak yaptığımız imar değişikliğini iptal ettiler. Kente sahip çıkmak vatandaşa zulmetmek değildir. Kente sahip çıkmak vatandaşın problemini çözmek vatandaşa hizmet etmektir. Beyefendiler kendileri tabi sitelerde güzel konutlarında rezidanslarında oturuyorlar ama Karakuyu’da Peyas’ta çarpık yapılar da oturan vatandaşlar da orada yaşamlarına devam etsinler istiyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz arkadaşlar. Biz gücümüzün yettiği her noktada Diyarbakır halkının layık olduğu şehirleşmeyi gerçekleştireceğiz.” 

“Size hizmet edenlere güvenin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır projelerine özel ilgi gösterdiğini aktaran Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bütün bakanlarımız Diyarbakır öncelik veriyorlar. Çünkü Diyarbakır’ın kaybedilmiş yılları var. Biz Diyarbakır’ın kaybedilmiş yıllarını geri almaya çalışıyoruz. inşallah bundan sonra da bu çalışmalarımız devam edecek. Bizimle kol kola bu problemi çözmemiz de bize yardımcı olan bölgede yaşayan vatandaşımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü biz onlar için mücadele veriyoruz. Onlar da bunun farkında. Diyarbakır'ın geleceği parlak, Diyarbakır’ın geleceği bugünden iyi olacak. Bize güvenin size hizmet edenlere güvenin.” 

Programa Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç, Ak Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum